Misli za razmišljanje u povodu 53. Svjetskog dana sredstava društvenog priopćavanja

Misli za razmišljanje u povodu 53. Svjetskog dana sredstava

društvenog priopćavanja

            1. Drugi vatikanski sabor je preporučio u Dekretu o sredstvima društvenog priopćavanja Inter mirifica(Između zadivljujućih izuma) 4. prosinca 1963. da svaka biskupija godišnje slavi dan sredstava društvenog priopćavanja i zato je ustanovljen Svjetski dan tih sredstava. Cijela Crkva slavila je Prvi svjetski dan medija 6. svibnja 1967. Naši biskupi odlučili su, na svojoj sjednici održanoj u Mostaru u ožujku 2003., da mi na području Biskupske konferencije Bosne i Hercegovine slavimo taj dan posljednje nedjelje u mjesecu rujnu, a ove godine je 29. rujna. Toga dana posebno se moli za sve odgovorne u svijetu medija da pronose svijetom “dobre vijesti“ i tako budu u službi izgradnje civilizacije ljubavi i mira, a ne mržnje i nemira. Molimo se i za svakoga od nas da se tim sredstvima služimo odgovorno kako bismo vlastita srca svakodnevno više oplemenjivali i bili u službi izgradnje dobra u drugima, pobjeđujući sklonost zatvorenosti u svijet individualizma i egoizma. Valja se prije istinske molitve iskreno pokajati za svoje grijehe, posebno za svu neodgovornost koju smo pokazali čitajući, slušajući ili gledajući sadržaje koje nam se svakodnevno nude u različitim medijima.

            2. Papa Franjo, u ovogodišnjoj svojoj poruci, koju je naslovio: “’Udovi smo jedni drugima’ (Ef 4,25). Od social network comunities do ljudskih zajednica“, poziva sve nas da “moramo prepoznati da društvene mreže dok nam, s jedne strane, pomažu bolje se povezati… i jedni drugima pomagati, s druge strane ih se koristi za manipuliranje osobnim podatcima koje ima za cilj stjecanje političkih ili ekonomskih koristi, bez dužnog poštovanja osobe i njezinih prava. Statistike pokazuju da je svaka četvrta mlada osoba žrtvom internetskog zlostavljanja (cyberbulling)“. Znamo da mediji, kao takvi, nisu ni loši ni dobri. Čovjek je onaj koji od toga nešto načini. Alat, koji je medijima dat u ruke, može biti vrlo opasan. Ali može, iznad svega, biti i blagoslov. Uvijek se radi o pojedincu i njegovom odgoju i naobrazbi. Medijske osobe, kojima je stalo do istine i dobra i traže načine da ih prenesu svijetu, pravi su graditelji humanije sadašnjosti i budućnosti. Taj zadatak je veoma težak, ali nije nemoguć.

            3. Papa u svome pismu govori o metafori mreže koja je bila ishodištem interneta. “Slika mreže poziva nas da razmišljamo o mnogostrukosti linija i sjecišta koja osiguravaju njezinu stabilnost u odsutnosti središta, strukture hijerarhijskog tipa, organizacije vertikalnog tipa. Mreža funkcionira zahvaljujući sudioništvu svih njezinih elemenata.“ To je prva metafora, a druga: “S antropološke točke gledišta, metafora mreže doziva u pamet drugu sliku bremenitu značenjem: sliku zajednice. Zajednica je to snažnija što je povezanija i čvršća, ako je nadahnuta osjećajima povjerenja i teži zajedničkim ciljevima… Svima je očito da u današnjim prilikama zajednica na društvenoj mreži (social network community) nije sama po sebi sinonim istinske zajednice. U najboljem slučaju te virtualne zajednice mogu očitovati povezanost i solidarnost, ali ih često čine tek skupine pojedinaca čije međusobno poznanstvo je vezano uz neki interes ili zanimanje za određenu temu, dok među njima samima vlada slaba povezanost… Internet pruža priliku za promicanje susreta s drugima, ali također može, poput neke mreže koja zarobljava, povećati našu samoizolaciju. Mladi su najviše izloženi iluziji da ih društvene mreže mogu potpuno zadovoljiti na planu odnosa. To ide tako daleko da se javlja opasan fenomen gdje mladi postaju ‘društveni pustinjaci’ kojima prijeti opasnost da se potpuno otuđe od društva“. Zato svi imamo mogućnost i odgovornost poticati njegovu  (internet) pozitivnu primjenu.

            Treća metafora je “slika tijela i udovakoju sv. Pavao koristi da opiše odnos uzajamnosti među ljudima, utemeljen na organizmu koji ih ujedinjuje. ”Zato odložite laž i govorite istinu jedan drugomu jer udovi smo jedni drugima” (Ef 4,25). Biti udovi jedni drugima je najdublji razlog kojim Apostol poziva da se odloži laž a govori istina: dužnost čuvanja istine proizlazi iz potrebe da ne osporavamo uzajamni odnos zajedništva. Istina se očituje u zajedništvu, a laž znači odbacivati darovati se drugima, gubeći na taj način jedini put za pronalaženje sebe samoga… Takva sposobnost razumijevanja i komunikacije među ljudima ima svoj temelj u zajedništvu ljubavi među božanskim Osobama. Bog nije Samoća, nego Zajedništvo; on je Ljubav, i stoga komunikacija, jer ljubav uvijek komunicira, štoviše, ona komunicira sebe samu kako bi se susrela s drugim.”

            4. Papa svoju Poruku završava riječima kojima i mi želimo završiti ovo razmišljanje: ”Slika tijela i udova podsjeća nas da je korištenje društvene mreže dopuna stvarnom i opipljivom susretu koji oživljava kroz tijelo, srce, oči, pogled, dah drugoga čovjeka. Ako se internet koristi kao produženje ili očekivanje takvog susreta, tada koncept te mreže nije izdao samoga sebe i ostaje dobrobit za zajedništvo. Ako obitelj internet koristi da bi bila više povezana, da bi se potom susrela za stolom i pogledala u oči, tada je to izvor bogatstva. Ako crkvena zajednica svoje djelovanje koordinira internetom, a zatim zajedno slavi Euharistiju, tada je to izvor bogatstva. Ako predstavlja priliku da se pobliže upoznam s pričama i iskustvima ljepote ili patnje, koji su fizički daleko od mene, kako bismo zajedno molili i zajedno tražili dobro kroz ponovno otkrivanje onoga što nas ujedinjuje, tada je to izvor bogatstva… To je mreža koju želimo: mreža koja nije načinjena kako bi hvatala u klopku, nego da bi činila slobodnima, da bi čuvala zajednicu slobodnih osoba.”

            5. Bog naš nebeski Otac darovao nam je sposobnost komunikacije s Njim i s ljudima. S povjerenjem se molimo na Dan sredstava društvenoga priopćivanja da u toj komunikaciji ostvarujemo svoje spasenje te mir, pravdu i zajedništvo s Njim i s drugima:

            • Gospodine, podari snage i mudrosti papi našemu Franji, biskupima, svećenicima i svima koji rade u službi naviještanja Evanđelja, da Isusova Radosna vijest dođe do svih ljudi, molimo te.

            • Gospodine, pomozi našim župnim zajednicama da izgrade kulturu povjerenja i zajedništva u duhu uzajamne ljubavi, pravilno se služeći sredstvima društvenih komunikacija, posebno internetom, molimo te.

            • Gospodine, potakni roditelje i odgojitelje da uvijek budu spremni s ljubavlju odgajati djecu i mlade kako bi se odgovorno služili svim medijima i tehnologijama današnjice, molimo te.

            • Gospodine, podari nam uvijek otvoreno srce za slušanje Tvoje Riječi koja nam daje “život u izobilju“ i zatvoreno srce za sve laži, strahove i nemire koji se pronose mnogim današnjim  sredstvima društvenih priopćavanja, molimo te.

            • Gospodine, obrati sve one koji posredstvom sredstava društvenih komunikacija pronose nevjeru, mržnju, nemire, nepravde, razvratnost i nemoral kako bi ovaj svijet bio ispunjen dobrotom i dobrom kojemu si Ti, Bože, jedini Izvor, molimo te.

            • Gospodine, sve naše drage pokojne uvedi u svoje vječnom kraljevstvo radosti u Tebi, molimo te.

            Dobri naš Oče, po svome Sinu i našem Spasitelju Isusu Kristu, Vječnoj Riječi, usliši sve ove naše molitve kao i one koje su samo Tebi znane u našim srcima. Po Kristu Gospodinu našemu. Amen.

vlč. Žarko Vladislav Ošap

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.