Minimalna plaća od 1.000 KM u FBiH još uvijek je ključna politička i ekonomska tema. Vlada je odluku već donijela i ona je na snazi, a u praksi bi trebala biti primijenjena od 1. veljače. No, određeni pregovori još traju.
Sjednica Ekonomsko-socijalnog vijeća (ESV) za Federaciju BiH bit će održana danas u sjedištu Vlade Federacije BiH u Sarajevu. Na njoj će biti razgovarano o mogućoj korekciji odluke o minimalcu koja je nedavno donesena.
Minimalac od 1.000 KM, čini se, neće biti doveden u pitanje, ali oporezivi dio je nešto o čemu će se razgovarati. Sjednici će prisustvovati predstavnici poslodavaca, sindikata i Vlade FBiH te će biti govora o mogućoj korekciji odluke.
Poslodavci su još krajem prošlog tjedna nagovijestili da očekuju još razgovora, a kako se čini na stolu će se naći novi model koji bi trebao zadovoljiti sve ovoga puta.
Prema izvorima Klix.ba u Vladi FBiH, ali i među poslodavcima na sastanku ESV-a, prijedlog o kojem postoji širok konsenzus i koji je još ranije dogovaran jeste da minimalna plaća koju bi radnik primao u 2025. godini ostane 1.000 KM. Međutim, prema novom prijedlogu oporezivi dio ne bi bio 1.000 već 800 KM. Dakle, poslodavac bi na 800 KM plaćao doprinose, dok za 200 KM ne bi s obzirom na to da bi se to vodilo kao radni učinak. Bruto opterećenje za poslodavca u ovom slučaju bi iznosilo oko 1.600 KM.
Također, prijedlog je da Vlada FBiH donese posebnu uredbu kojom bi omogućila poslodavcima da radnicima koji imaju preko 1.000 KM plaću uplate do 200 KM neoporezivo, uz uvjet da ne dođe do smanjenja plaća, čime bi se riješilo i pitanje linearnog povećanja plaća bez dodatnog poreznog opterećenja.
Ukoliko bi bio usvojen ovaj prijedlog, vjerojatno bi nestalo i protivnika dosadašnje odluke. Radnik bi minimalno primao 1.000 KM (800 KM oporezivi +200 KM neoporezivo), plus naknadu za topli obrok i prijevoz. S druge strane, povećanjem oporezivog dijela plaće sa 619 KM na 800 KM došlo bi do rasta prihoda u budžetu, čime bi se zadržala fiskalna konsolidacija.