Zahvaljujući višegodišnjoj ustrajnosti Udruge za zaštitu podrijetla livanjskog sira taj najveći livanjski brend konačno je zaštićen oznakom zemljopisnog podrijetla na razini Europske unije. Okončanjem tog procesa BiH je postala i prva zemlja u procesu pristupanja EU iz naše regije koja ima prehrambeni proizvod s takvom vrstom zaštite. Upravo bi danas iz EU-a i službeno trebali objaviti videomaterijal o službenom upisu livanjskog sira u registar oznaka zemljopisnoga podrijetla EU-a kao zaštićenog proizvoda. Preduvjet za podnošenje zahtjeva prema EU bila je registracija oznake zemljopisnog podrijetla livanjskog sira u skladu s propisima BiH, što je, uz svesrdnu pomoć državne Agencije za sigurnost hrane, ostvareno 2020. godine, kazao je dr. vet. med. Darko Čobanov, inače savjetnik direktora Sirane “Puđa” Livno.
– Tada smo pokrenuli i postupak zaštite na razini Europske unije. Postupak je zahtijevao da napravimo jedinstveni dokument koji smo usuglašavali s proceduralnim zahtjevima EU-a. I tu smo imali svesrdnu pomoć Agencije. Od nadležnih europskih tijela imali smo nekoliko upita i objašnjenja, što smo uspješno riješili, tako da smo u studenome ove godine i službeno dobili zaštitu zemljopisnog podrijetla za livanjski sir na razini EU-a, što nas čini prvim takvim proizvodom s prostora Balkana i zemalja koje nisu članice Unije. Time smo stavili krunu na jednu tradiciju dugu 150 godina – kazao nam je dr. Čobanov.
Ta tradicija dulja od jednog stoljeća vezana je upravo uz Mljekaru Livno koja je mijenjala ime kroz različite sustave, od austrougarskog do današnjeg doba, na čelu koje je Želimir Čamber. I on je naglasio kako je postupak bio iznimno zahtjevan.
– Ali trud se isplatio. Zaštita zemljopisnog podrijetla predstavlja kupcima i potrošačima dvije ključne stvari – to su kvaliteta i autentičnost proizvoda na koji se odnosi. Kroz postupak zaštite livanjskog sira jasno smo definirali sve bitne značajke proizvodnje, od kvalitete i podrijetla sirovine, tehnologije proizvodnje, svojstava proizvoda, sustava kontrole pa sve do finalnoga oblika proizvoda. Na taj smo način zaštitili proizvodnju livanjskog sira u originalnom obliku te dali podršku izgradnji identiteta proizvoda i na domaćem i na međunarodnom tržištu – dodao je Čamber.
Direktor i vlasnik Sirane “Puđa” Tomislav Puđa izrazio je nadu da će njihov uspjeh potaknuti i druge da se bave tim poslom. – Jer smo svjedoci deficita ovog proizvoda, jednostavno rečeno, ne možete ga proizvesti kolika je potražnja. Možda je najveća tajna ovog posla i u našim kooperantima koji imaju dugu tradiciju u bavljenju stočarstvom. Da nema tih naših dobrih kooperanata ne bi bilo ni nas u ovom poslu – kazao je Puđa.
A tajna snažnog mirisa i posebne arome punomasnog tvrdog sira je i u mlijeku koje dolazi s ovdašnjih kraških područja na kojima ovce i krave, u pravom smislu te riječi, pasu ljekobilje. To daje ono nešto zbog čega livanjski sir redovito osvaja medalje na prestižnim svjetskim natjecanjima. Tako je i posljednja nagrada za Mljekaru Livno stigla iz Portugala sa Svjetskog prvenstva u sirevima poznatog i kao “Oscar za sireve”.
– Na natjecanju je bilo više od 4700 sireva iz 47 zemalja, naši sirevi osvojili su četiri medalje. Ponosni smo što je tradicionalni livanjski sir četvrtu godinu zaredom osvojio srebrnu medalju u kategoriji tvrdih kravljih sireva. Te nagrade i priznanja korisni su nam i kao marketinški alat za bolju komunikaciju s kupcima i potrošačima te kao orijentir idemo li u dobrom smjeru i je li potrebno nešto korigirati u proizvodnji – kazao nam je Čamber.