Toplinski udar koji već neko vrijeme vlada u BiH natjerao je brojne bh. građane spas od nesnosnih vrućina potražiti negdje uz vodu. Oni s malo više sreće rashladit će se negdje na morskoj obali, dok su ostali spas primorani nalaziti na bh. plažama, točnije rijekama i jezerima. No, treba imati na umu kako se situacija, kada je riječ o čistoći rijeka i jezera, s godinama drastično promijenila. Dok su se nekada bh. rijeke mogle piti, danas je zbog nečistoća postalo opasno i kupati se u njima, piše Večernji list BiH.
Epidemiološki rizično Tako iz Zavoda za javno zdravstvo SŽ-a već nekoliko godina upozoravaju na kupanje u Željeznici, Bosni i Miljacki zbog zagađenosti. Iako ove godine nije izvršena detaljna analiza, iz Zavoda za javno zdravstvo SŽ-a pozvali su kupače na oprez. Kako je za Avaz istaknuo Zlatan Hamza, specijalist zdravstvene ekologije i higijene iz ZZJZ-a SŽ-a, kupanje u rijekama na području SŽ-a epidemiološki je rizično.
– Bolesti koje mogu dobiti osobe koje se kupaju u zagađenim rijekama najčešće su one koje se prenose fekalno-oralnim putem, kao što su gastroenteritis, hepatitis A, konjuktivitis, ali moguće su i druge parazitske i kožne bolesti. Ova oboljenja mogu biti opasna za sve populacijske skupine stanovništva te kod imunokompromitiranih osoba mogu dovesti do ozbiljnih posljedica za organizam – zaključio je Hamza.
Ranijim analizama fizičko-kemijskih pokazatelja uzetih uzoraka vode iz rijeka SŽ-a utvrđeno je kako je prisutna zamućenost. – Na osnovi izvršenih ispitivanja, stručna je konstatacija kako su rijeke na području SŽ-a zagađene i predstavljaju higijensko-epidemiološku opasnost za zdravlje kupača – upozoravali su ranije iz Zavoda. Ni rijeka Neretva u Mostaru već nekoliko godina ne zadovoljava mikrobiološke EU standarde vode za kupanje, no građani ne mare baš nešto pretjerano za to. I iz drugih zavoda za javno zdravstvo svakoga ljeta upozoravaju građane da je većina rijeka i jezera zagađena bakterijama i virusima koji mogu izazvati ozbiljna oboljenja poput seroznog meningitisa, crijevnih i kožnih zaraznih bolesti. Treba naglasiti kako su te bolesti opasne te da kod imunokompromitiranih osoba mogu prouzročiti ozbiljne posljedice za organizam.
Osim mikrobioloških uzročnika i povećane koncentracije kemijskih tvari prisutnih u vodi, imaju vrlo štetno djelovanje na organizam. Uz zaraze koje nose otpadne vode, postoje i druge opasnosti kupanja u rijekama. Dolazi do panike Rijeke su osobito opasne jer su protočne, česte imaju virove, usjeke i mijenjaju svoj tok. Jezera, pak, imaju nagle promjene dubine i temperature, znamo kako je u jezeru na površini toplije, a ispod hladnije, i to predstavlja problem kupačima, kao i raslinje, zbog čega dolazi do panike, a onda i utapanja.
Mlade, točnije maloljetnike, upozorava se da ne odlaze na kupališta bez nadzora roditelja ili starijih članova obitelji kako bi izbjegli mogućnost utapanja. Skreće se pozornost na nekoliko važnih savjeta: neplivači ili osobe koje slabije plivaju obvezno bi trebali koristiti pomagala za plivanje. Nije preporučljivo plivati najmanje jedan sat nakon obroka, kao ni kupati se kada se konzumira alkohol. Kako razlika u temperaturi i nepoznata dubina mogu biti opasne, napominje se da plivač u vodu ne bi smio ulaziti vruć ili skakati u vodu nepoznate dubine. I jedan od najvažnijih savjeta – ako primijetite da je netko u nevolji, odmah potražite pomoć drugih osoba koje se nalaze u blizini. •