Kroz pronatalitetne mjere posuškim obiteljima u 2022. isplaćeno oko 1.400.000 KM

Odljevi radno sposobnog stanovništva i negativan prirodni prirast ozbiljni su demografski izazovi s kojima se nažalost susreće BiH, ali i sve susjedne zemlje. 

Jedan od vidova borbe s ovim negativnim pojavama u društvu je pojačan rad na konkretnim mjerama, a ove godine paket značajnih odluka iz ovog područja predstavila je Vlada Županije Zapadnohercegovačke. Javnost ih je dočekala očekivano s velikim interesom, a kako to izgleda u brojkama na lokalnoj razini, odnosno u općini Posušje, i o kojim je konkretno mjerama riječ doznali smo iz Centra za socijalni rad Posušje.

Kako su naveli, jedna od njih je novčana potpora ženama-majkama koje nisu u radnom odnosu gdje je visina novčana naknade do travnja 2022. iznosila 250 KM mjesečno u trajanju od 6 mjeseci. Od travnja pak taj iznos je povećan na 350 KM mjesečno u trajanju od godine dana. Tu je i  jednokratna novčana potpora za opremu novorođenog djeteta u iznosu od 300 KM, odnosno 500 KM, ovisno o radnom statusu majke.

Temeljem prve navedene mjere u prošloj godini izdato je 49 rješenja za žene-majke u radnom odnosu i za tu namjenu izdvojeno je 344.382.00 KM, a za nezaposlene žene-majke 111 rješenja, odnosno iznos od 215.850.00 KM.  Kada je riječ o spomenutim jednokratnim novčanim potporama za opremanje novorođenog djeteta u kategoriji 300 KM izdata su 72 rješenja i za tu namjenu izdvojeno je 21.600.00 KM, dok za kategoriju nezaposlenih majki koje ostvaruju 500 KM izdato je 111 rješenja i 77.100.00 KM. 

U pronatalitetnom paketu odluka Vlade ŽZH je i dodatak za treće i svako sljedeće dijete u obitelji u iznosu od 500  KM mjesečno, do sedme godine života djeteta. Ostvarivanje prava na ovaj dodatak započelo je prvim danom listopada 2022. godine, a zaprimanje zahtjeva mjesec ranije. Iz posuškog Centara za socijalni rad su rekli kako je očekivano već od rujna vladao veliki interes za ostvarivanje navedenih prava te shodno tome uslijedio je velik broj zahtjeva koje su zahvaljujući dobroj organizaciji djelatnika u Centru za socijalni rad Posušje, zaprimali i rješavali u najkraćem mogućem roku te po tom pitanju nije bilo primjedbi. Gledajući statistiku po mjesecima, u listopadu je 395 osoba ostvarilo pravo na naknadu od 500 KM, mjesec kasnije 398, da bi prosinac zaključili s novih 397 osoba. Pretočeno u novčanu vrijednost za navedena tri mjeseca isplaćeno je 595.000.00 KM.

Ovo nisu jedine mjere koje se odnose na financijsku potporu obitelji. Tu je i dječji dodatak koji je po prvi put ove godine definiran jedinstvenim iznosom od 103,17 KM na teritoriju FBiH. Jedan od uvjeta za njegovo ostvarivanje je taj da ukupni mjesečni prihodi po članu zajedničkog kućanstva ne prelaze 40% najniže plaće. U Posušju, kako su rekli u CZSR Posušje, trenutno je 900 korisnika po ovom osnovu kojima će se predviđni novčani iznos isplaćivati od dana priznavanja prava na dječji dodatak.    

 Treba reći kako je i općina Posušje kroz proračunska sredstva predvidjela jednokratne pomoći za obitelji s novorođenim trećim i svakim sljedećim djetetom u iznosu od 500 KM, odnosno 1000 KM. U prošloj godini izdvojeno je 33.000 KM, a mjerom je obuhvaćeno je 49 obitelji.

Na kraju navedimo kako općina Posušje ali i županija Zapadnohercegovačka, među rijetkim općinama i županijama u BiH bilježe pozitivne trendove kada se govori o prirodnom prirastu, što ohrabruje te daje nadu se kako će se ovakvim mjerama pozitivna statistika održati i u godinama pred nama.

2 komentara

  • Možemo li čuti kako je ravnatelj umanjio porodiljnu naknadu svojoj zaposlenici centra i za to izgubio sudsku tužbu koja je centar košatala nekoliko tisuća maraka. Bilo bi dobro upoznati javnost zbog čega je podnio kaznene prijave zbog dvoje zaposlenika centra…

  • A obitelj s bolesnim clanom kojemu treba pomoc druge osobe prima ni cijelih 220 KM. Sramite se na toj odluci ako imate srama i karaktera! Saljete poruku bolesni ne vrijede,neka umru pa cete vi imati jos vise,i bolesni su necije dijete!

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.