Novo istraživanje otkrilo je – koliko bi minuta trebalo da se zarazite ako ste u sobi s osobom koja je pozitivna na koronavirus. Koliko brzo će se dogoditi prijenos virusa sa zaražene osobe na zdravu ovisi i o tome poštuju li se preventivne mjere.
Znanstvenici sa Massachusetts Institute of Technology (MIT) razvili su web stranicu utemeljenu na matematičkim modelima prijenosa, omogućavajući korisnicima da steknu uvid u rizike u određenim situacijama, prenosi Faktor.
Korisnici mogu odabrati vrlo specifične uvjete, poput veličine sobe, nose li se maske, ako da – koja je vrsta maske, kakva je razina vlage, koliko je osoba u sobi i kakva je ventilacija, piše FastCompany.
Alat omogućuje uvid u to koliko svaka situacija može biti opasna, od sjedenja u dnevnoj sobi s prijateljima, do kupovine u trgovini i odlaska na koncert.
Večera za deset osoba u standardnoj sobi u kojoj nitko ne nosi maske sigurna je samo 18 minuta. John Bush, dr. Sc., jedan od tvoraca web stranice i profesor primijenjene matematike na MIT-u, rekao je da iako su osnovna zdravstvena pravila bila korisna, pretpostavka da su u svim situacijama bila 100 posto učinkovita bila je “opasna” i “previše pojednostavljena”.
Mijenjanjem nekih detalja u određenim scenarijima mijenja i vrijeme potrebno za zarazu. Primjera radi, ako osobe ne večeraju nego nose masku, količina sigurnog vremena skoči za dvije minute.
Ako se uz to otvori prozor i pojača ventilacija, sigurni ste još šest minuta. No, ako računamo na to da ljudi ponekad povuku masku ili ne nose odgovarajuću masku, večera može biti sigurna samo 32 minute. Jedini problem ovog alata je to što pretpostavlja da je samo jedna osoba zaražena među prisutnima.