Klizište u naselju Mladoševica u mjesnoj zajednici Novi Šeher još uvijek je aktivno, a općinski stožer je izdao naredbu za evakuaciju stanovnika sedam kuća koje su u opasnosti.
Proteklih dana predstavnici općinske vlasti održali su sastanke s predstavnicima viših razina vlasti, između ostalog i s predstavnicima poduzeća koja su na ovoj lokaciji odlagala materijal koji je izazvao klizište prema naseljenom području i na regionalnoj cesti R 474 Prnjavor-Novi Šeher.
Ministar prostornog uređenja, prometa, komunikacija i zaštitu okoline ZDK Adnan Šabani je kazao da su u ovom svemu imali više sreće nego pameti.
“Ono što je najvažnije jest da nema ljudskih žrtava. Imam osjećaj da smo i ovaj put imali više sreće nego pameti. Ovo nije klasično klizište, već je, mislim, uzrokovano odlaganjem materijala, koji je vjerojatno pokrenuo cijelu ovu zonu prema naseljenom području i objektima, što će se svakako utvrditi stručnom analizom. Već je rečeno da je promet na ovom dijelu obustavljen, tako da su poduzete sve potrebne mjere. Ono što je vrlo važno jest da moramo pričekati da se tlo stabilizira kako bi se mogli realizirati veći sanacijski radovi. Pohvalio bih načelnika Maglaja jer je poduzeo sve mjere za zaštitu ljudskih života i materijalnih vrijednosti”, rekao je Šabani.
Načelnik Maglaja Maid Suljaković je kazao da Općina Maglaj od 2014. godine za ovo rizično područje nije izdala nikakvu suglasnost za građenje niti odlaganje bilo kakvog materijala ili otpada.
Istakao je da je odlaganje otpada trebao kontrolirati i spriječiti nadzor Autocesta FBiH.
“Nakon što je došlo do ovog problema, naloženo je poduzeću Čengiz da sav inertni otpad premjesti na drugu lokaciju, a sam taj proces će potrajati, jer se radi o ogromnim količinama. Od 2014. godine do danas Općina Maglaj nije izdala nikakvu dozvolu niti ovlaštenje za skladištenje otpada na ovoj lokaciji. Također, nije izdana nijedna suglasnost, iako su postojali zahtjevi građana za dogradnju i nove investicije na tom području. Svi ti zahtjevi su odbijeni, jer je ta zona označena crveno, odnosno kao rizično područje”, istaknuo je Suljaković.
Predstavnici poduzeća Čengiz naglasili su spremnost da pomognu i pošalju zaposlenike sa svom raspoloživom mehanizacijom za sanaciju navedenog područja. Međutim, s obzirom na trenutno stanje, neutvrđenog uzroka i sigurnosti svih, nikakvi radovi se neće realizirati.
Iz Kantonalnog stožera civilne zaštite ZDK su kazali da je na području općine Maglaj proglašeno stanje prirodne nesreće, da je izvršeno snimanje terena te da će nakon izvještaja o geološkom stanju navedenog klizišta biti poznato koje aktivnosti se mogu realizirati.