Naftni prometnici u BiH još ne najavljuju pojeftinjenje goriva, iako je cijena barela brent nafte jučer pala ispod 104 dolara, što se desilo prvi put od svibnja 2019. godine, kada su naftni derivati u maloprodaji u BiH koštali između 2,26 i 2,36 KM.
Sada su, na našim crpkama, cijene u prosjeku oko 3,60 maraka, mada ima i neznatno jeftinijih, ali i skupljih prodajnih mjesta.
Istina, u svibnju 2019. godine je američki dolar bio dosta slabiji nego danas. Tada se za jedan dolar moglo dobiti oko 1,7 KM, dok danas iznosi 1,9. Osim toga, brojne države trenutno prave zalihe nafte, a čim jača potražnja, raste i cijena.
Također, lanci opskrbe su dosta poremećeni, što je i te kako utjecalo na sam transport nafte, a i distribuciju prema benzinskim pumpama.
Slažu se i u udruženjima za zaštitu potrošača da cijena nafte na svjetskom tržištu nije jedini parametar za formiranje cjenovnika kod nas, ali, kako ističu, naši aktualni cjenovnici ukazuju na to da netko lovi u mutnom.
“Definitivno, potrošači su u vrlo lošem položaju. Cijene su ekstremno visoke. Ne govorim samo o cijenama nafte, već o svim cijenama. Sad imamo lošu politiku koju vode svi nivoi vlasti. Nemamo ograničenja kao što je to slučaj u Hrvatskoj, ne radi se ni na tome da se makar suspendiraju akcize”, istakao je u izjavi za “Nezavisne novine” Admir Arnautović, predsjednik Kluba potrošača Srednje Bosne.
Prema njegovim riječima, u nekim država se razmišlja i o uvođenju vaučera, dok o tome kod nas nema ni govora.
“Istina je da cijene goriva kod nas ne zavise samo od cijene nafte na svjetskom tržištu, ali trenutne cijene kod nas ne mogu biti ovako visoke, ako se uzmu u obzir parametri od nekoliko godina ranije. Mislim da inspekcije treba češće da obilaze benzinske pumpe”, rekao je Arnautović.
S druge strane, stručnjak za energente Almir Bečarević ističe da bez intervencije države nema manje cijene derivata.
“Za ovu tvrdnju dokaz su i aktivnosti država koje smanjuju akcize na naftu, smanjuju PDV na naftu, daju vaučere za gorivo itd”, rekao je za Nezavisne novine Bečarević, koji dodaje da analiza koju je uradio pokazuje da je nemoguće očekivati da prometnici smanje cijene goriva, jer za to nemaju računicu u onom iznosu koji građani očekuju.