Središnje izborno povjerenstvo BiH (SIP BiH) trebalo bi 2. studenoga potvrditi i službene rezultate Općih izbora.
Osim ako Apelacijsko vijeće Suda BiH ne donese drugačiju odluku od SIP-ove, u vezi sa žalbama koje se odnose na ponavljanje izbora za razinu predsjednika i potpredsjednika Republike Srpske.
Inače, sve žalbe koje se odnose na izborne nepravilnosti proslijeđene su Sudu BiH. Rok za odlučivanje je tri dana.
Iz suda nisu htjeli govoriti o tome kada će Apelacijsko vijeće donijeti odluku po žalbama, a ako odluka ne bude donesena do objave službenih rezultata, bit će potvrđeni samo oni rezultati koji nisu predmetom žalbi.
Inače, od početka 2022. godine Sud BiH zaprimio je više od 400 žalbi u izbornim predmetima. Isto tako na izborni dan 2. listopada Tužiteljstvo BiH i SIPA zaprimili su 27 prijava koje se odnose na izborne neregularnosti, javlja BHRT.
U Tužiteljstvu BiH formirano je oko 40 predmeta i svi su u radu kod postupajućih tužitelja, koji zajedno s partnerskim institucijama i agencijama, poduzimaju korake i aktivnosti, kako bi se odredili o daljnjem procesuiranju ovih predmeta i donošenju tužiteljskih odluka, priopćili su iz Tužiteljstva BiH.
Iz Koalicije “Pod lupom” pozvali su SIP da poništi izbore na svim biračkim mjestima gdje su utvrđene značajne izborne nepravilnosti, a nadležna tijela da sankcioniraju odgovorne.
Kako su rekli, ponovno brojanje glasačkih listića za razinu predsjednika i potpredsjednika Republike Srpske dokazalo je niz malverzacija, od značajne razlike u rezultatima, kopije glasačkih listića u vrećama, te nestanak dijela osjetljivog izbornog materijala što jasno, tvrde, ukazuje na to da je riječ o organiziranom i svjesnom činjenju kaznenih djela.
Amnestija od odgovornosti pojedinih ljudi, prije svega stranačkih članova biračkih odbora i njihovih nalogodavaca unutar stranačkih krugova ne smije biti slučaj i za pojedine od ovih nepravilnosti je zaista više nego očigledno da je riječ o kaznenim djelima za koje je predviđena kazna od šest mjeseci do tri godine zatvora prema kaznenom zakonu, napominje predsjednik Koalicije “Pod lupom” Dario Jovanović.
Mi svaki put imamo situaciju da u izbornoj noći imamo više pobjednika, da se svi proglašavaju pobjednicima s tim što je ovaj put kada govorimo o Republici Srpskoj sve ovo otišlo u krajnost i najgore je što i nakon izbora smo u situaciji da mi i dalje ne znamo koliki je to omjer, opseg nepravilnosti koje su utvrđene, kazala je Ivana Korajlić iz Transparency International BiH.
Nepravilnosti i nezakonitosti mogu imati utjecaj i na implementaciju izbornih rezultata što je i kraljni cilj političkih stranaka, i sve navedeno još jednom ukazuje na neophodnost unapređenja izbornog procesa u tehničkom smislu.
Sljedeće izbore u BiH ne smijemo dočekati bez skeniranja glasačkih listića, elektronske identifikacije birača, unosa rezultata glasovanja na razini biračkih mjesta, te reforme biračkih odbora koji su se pokazali kao najslabija karika u izbornom procesu, zaključuje BHRT.