Na strana tržišta iz BiH za devet mjeseci ove godine izvezena je električna energija u vrijednosti od 470,472 milijuna maraka, što je gotovo duplo manje u odnosu na isti period lani, a razlozi su, navode stručnjaci, smanjenje proizvodnje uglja i loša hidrologija.
Prema podacima Uprave za neizravno oporezivanje (UNO) BiH, od siječnja do kraja rujna prošle godine izvezena je električna energija u vrijednosti od 879,862 milijuna KM, dok je istovremeno na uvoz otišlo 181,374 milijuna KM, za 12,058 milijuna više nego u istom periodu ove godine.
– Najviše električne energije od siječnja do kraja rujna ove godine izvezeno je u Srbiju i to vrijednosti od 169,956 milijuna maraka. Slijedi Hrvatska u koju je otišlo 111,498 milijuna KM struje te Slovenija, od koje je BiH prihodovala 77,017 milijuna maraka – pokazali su podaci UNO.
BiH je ove godine električnu energiju izvezla i u Crnu Goru i to u vrijednosti 57,060 milijuna te u Švicarsku, u vrijednosti od 53,414 milijuna KM. Mađarska je ove godine od BiH, kako su naveli u UNO, kupila struju u vrijednosti od 1,225 milijuna KM, a Albanija za 300.865 maraka.
Stručnjak za energetiku Almir Bečarević istanuoo je za “Glas Srpske” da je samo, kad je riječ o FBiH, za devet mjeseci ove godine izvoz pao za oko 350 milijuna maraka.
– Pored smanjene proizvodnje električne energije, ove godine se očito ni “Elektroprivreda BiH” nije dobro snašla u prodaji viška koje ima. Trend pada proizvodnje uglja, na kojeg je naslonjena i proizvodnja električne energije, je dramatičan – kazao je Bečarević.
Prema njegovim riječima, očekivano je da ovaj trend bude nastavljen i u iduća tri mjeseca.
– Sada se suočavamo sa tim da proizvodimo električnu energiju samo za svoje potrebe, a mali dio se izvozi, dok smo prije važili za jedne od većih izvoznika struje – rekao je Bečarević.
Drugi razlog smanjenog izvoza jeste, dodao je on, lošija hidrologija u odnosu na prethodne godine.
– Ove godine nije bilo kiše, akumulacije su relativno male. Obnovljivih izvora gotovo da nemamo, tu kasnimo za kompletnom Europom. Jednostavno se više čimbenika udružilo – kazao je Bečarević, ističući da prognoze, kada je u pitanju proizvodnja i prodaja električne energije, nisu dobre.
Koliko je izvoz električne energije bio važan za BiH, ističe on, najbolje govore cijene koje “Elektroprivreda BiH” povećava.
– Prije se to, bar što se tiče stanovnika, moglo kompenzirati sa izvozom. S obzirom na to da je u padu, više se nema čime kompenzirati i mora se podizati cijena struje – rekao je Bečarević koji očekuje poskupljenja uskoro.