Iz Černobila više ne stižu podaci o radijaciji, šef Međunarodne agencije za atomsku energiju planira ići u zonu da vidi što se događa

Ukrajina je jučer Međunarodnu agenciju za atomsku energiju (IAEA) obavijestila o hitnoj potrebi da se u Černobilu zamijeni 210 ljudi koji tamo već skoro dva tjedna brinu o sigurnosti, i razinama radijacije.


Također, priopćeno je kako im iz Černobila više ne dolaze podaci iz sustava koji prati nuklearni materijal u odlagalištu otpada. Izgubljen je daljinski prijenos iz sustava za praćenje zaštitinih mjera instaliranih u Černobilu.

– Od izuzetne je važnosti zamijeniti 210 ljudi, tehničkog osoblja Černobila, koji tamo rade bez prestanka skoro dva tjedna, otkad su ruske snage preuzele kontrolu nad mjestom, poručio je direktor IAEA Rafael Mariano Grossi.

Isto je ukrajinsko osoblje na dužnosti u Černobilu sad predugo, kaže agencija. Inače se osoblje tamo redovito rotira, a ovo je na dužnost došlo dan prije ruskog upada u nekadašnju nukelarku 24. veljače.

Imaju pristup hrani i vodi, kao i lijekovima, ograničeno, no situacija se za njih pogoršava, upozorava agencija. Ukrajina zato moli  agenciju da osigura međunarodnu pomooć, i pripremi plan zamjene osoblja u Černobilu, kao i njihovu buduću stalnu rotaciju.

Grossi upozorava da se osoblje mora  odmarati i raditi u uobičajenim smjenama, što je nužno za sigurnost nekadašnje nuklearke, u kojoj se 1986. godine dogodila velika katastrofa. Uništen je jedan od četiri tadašnja reaktora, koji se danas nalazi pod debelim betonsko-armiranim sarkofagom, dok su ostali reaktori prestali s radom do 2000. godine.

U Černobilu se stalno mjeri razina radijacije, zbog koje život tamo neće biti moguć još tisućama godina.

Dolazak ruskih snaga je zbog teških vozila podigao razinu radioaktivnih čestica, dok podaci otamo sad više uopće ne dolaze, upozorava Ukrajina. IAEA kaže kako pronalazi alternativne načine mjerenja radijacije, preko drugih lokacija.

Ukrajina je do rata u pogonu imala četiri nuklearke s 15 aktivnih reaktora, budući da proizvodnjom atomske energije žele smanjiti ovisnost o ruskom plinu. Zbog rata je sedam reaktora ugašeno, tako da ih je u pogonu ostalo osam.

U Zaporožju, najvećoj ukrajinskoj, ali i europskoj nuklearki koju su prošli tjedan zauzeli Rusi, rade dva od šest reaktora, a razina radijacije je uobičajena, kaže regulator. Osoblje tamo radi u smjenama. 

– Duboko sam zabrinut zbog stresne situacije u kojoj se, međutim, nalazi osoblje Černobila, poručuje Grossi.

U Černobilu je, osim ugašenih reaktora, i odlagalište radioaktivnog otpada. S elektranom regulator sad može komunicirati samo preko mailova. Grossi je izrazio spremnost da otputuje u Černobil.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.