Ispraćaj pape Franje: Lijes na Trgu svetog Petra, stigli svjetski lideri

Nadbiskupi i biskupi počinju se okupljati u 8.30 sati po lokalnom vremenu u Konstantinovom krilu, hodniku uz Baziliku sv. Petra. U isto vrijeme na Trgu će se okupiti katolički svećenici. Patrijarsi i kardinali, koji mogu koncelebrirati, dužni su do 9:00 sati biti u kapeli sv. Sebastijana u Bazilici, noseći bijelu damastnu mitru. Nadbiskupi i biskupi trebaju do 8:30 sati biti kod Konstantinovog krila, opremljeni amiktom, albom, pojasom i jednostavnom bijelom mitrom. Pola sata kasnije, patrijarsi pravoslavne crkve i kardinali okupit će se u Kapeli sv. Sebastijana gdje se nalaze posmrtni ostaci pape Ivana Pavla II. Oni će hodati u pogrebnoj povorci i pratiti lijes pape Franje. Sprovod počinje u 10 sati, a sužbu će predvoditi kardinal Giovanni Battista Re, dekan Kardinalskog zbora.Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski sletio je u Rim, javlja BBC. Premda je ukrajinski čelnik ranije najavio da će doći na posljednji Papin ispraćaj, u petak je još uvijek bilo neizvjesno hoće li zračni udari u Kijevu poremetiti njegove planove putovanja. Njegov glasnogovornik sada je ipak potvrdio da će Zelenski, njegova supruga Olena i ukrajinsko izaslanstvo biti na sprovodu. U petak su u Rim sletjeli i američki predsjednik Donald Trump i njegova supruga Melania.Danas se svijet posljednji put oprašta od pape Franje, 266. poglavara Katoličke Crkve, koji je preminuo 21. travnja, na Uskrsni ponedjeljak, u dobi od 88 godina. Njegov posljednji ispraćaj održat će se na Trgu svetog Petra, a započet će u 10:00 sati po lokalnom vremenu, predvođen kardinalom Giovannijem Battistom Reom, dekanom Kardinalskog zbora. Papa će potom biti pokopan u rimskoj bazilici svete Marije Velike. Talijanske vlasti na sprovodu očekuju oko 200.000 ljudi

Sve je spremno za posljednji ispraćaj pape Franje, 266. poglavara Katoličke Crkve. Rođen kao Jorge Mario Bergoglio u Buenos Airesu u Argentini 17. prosinca 1936. godine, preminuo je na Uskrsni ponedjeljak 21. travnja 2025. godine. Iako se prethodno borio s dvostrukom upalom pluća zbog koje je proveo više od pet tjedana ove godine u bolnici, papa je preminuo u 89. godini života od moždanog udara i zatajenja srca.Papa Franjo u svojoj je oporuci opisao kako želi da njegov sprovod i grob izgledaju. Ceremonija počinje u 10 sati ujutro unutar Vatikana. Središnji događaj pokopa – zadušna liturgija – odvijat će se na Trgu Svetog Petra. Iako se pape tradicionalno pokapaju ispod bazilike svetog Petra u Vatikanu, prema vlastitoj želji, papa Franjo bit će pokopan u rimskoj bazilici svete Marije Velike.Grobnica u koju će papa Franjo biti pokopan izrađena je od ligurskog mramora s jednim natpisom – njegovo ime na latinskom ‘Franciscus’ – i reprodukcijom okamenjenog križa. Bit će pokopan u svojim crnim, iznošenim cipelama koje je nosio tijekom cijelog pontifikata i u kojima se nebrojeno puta pojavljivao u javnosti.
Rijeke vjernika nastavile su se slijevati u baziliku sv. Petra u Vatikanu u petak tijekom cijelog dana, kako bi se oprostili od pape Franje prije pogreba u subotu. U srijedu je u tu baziliku u svečanoj procesiji preneseno njegovo tijelo, a od tada se oko 250.000 ljudi iz cijelog svijeta oprostilo od Pape.Nakon završetka mimohoda građana koji su mu željeli odati počast, Franjin lijes zapečaćen je u petak navečer na privatnoj ceremoniji koju je vodilo osam kardinala. Papino lice prekriveno je bijelim svilenim velom, a tijelo poškropljeno svetom vodom.Papinski predmeti poput kovanica i medalja koje su kovane tijekom njegova pontifikata postavljeni su u lijes. U lijes je postavljen i poseban dokument s popisom ključnih točaka njegovog 12-godišnjeg papinstva. Papa Franjo je zatražio da bude pokopan u jednostavnom drvenom lijesu obloženom cinkom, suprotno od svojih prethodnika koji su pokopani u tri međusobno povezana lijesa od čempresa, olova i hrasta.