U petak, 9.12.2022., u Bosni i Hercegovini oblačno vrijeme kišom. Jače padaline se prognoziraju na području Hercegovine, zapadu i jugozapadu Bosne. Vjetar umjerene jačine, povremeno sa jakim udarima, južnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 4 i 8°C, na jugu od 9 do 12°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 10 i 16°C.
U subotu, 10.12.2022., u Bosni i Hercegovini oblačno vrijeme sa kišom. Jače padaline se prognoziraju na području Hercegovine, Krajine i jugozapadu Bosne. Vjetar umjerene jačine južnog smjera. Najniža jutarnja temperatura zraka većinom između 6 i 10°C, na jugu zemlje do 14°C. Najviša dnevna temperatura zraka uglavnom između 10 i 15°C, na jugu zemlje do 17°C.
U nedjelju, 11.12.2022., u Bosni i Hercegovini oblačno vrijeme sa kišom. U višim područjima će padati snijeg ili susnježica. Vjetar umjerene jačine. Prije podne većinom jugo. Od jutarnjh sati u sjevernim područjima vjetar mijenja smjer na sjever, a u drugom dijelu dana i u ostatku zemlje. Topliji dio dana je prije podne sa temperaturom zraka većinom između 5 i 10°C, na jugu zemlje od 10 do 15°C. U drugom dijelu dana temperaturom zraka je u opadanju.
U ponedjeljak, 12.12.2022., pretežno oblačno vrijeme sa slabim snijegom ili susnježicom, na jugu sa slabom kišom. Vjetar slab zapadnog i sjeverozapadnog smjera. Temperatura zraka većinom između 1 i 5°C, na jugu od 5 do 9°C.
Hrvatska
Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ) objavio je novo upozorenje zbog nadolazeće promjene vremena.
Prosinac je već u mnogim krajevima bio vrlo kišovit, lokalno i s grmljavinskim nevremenima, tučom i pijavicama. Najviše je oborine od početka mjeseca palo na dijelu sjevernog Jadrana, primjerice u Krku gdje je oboren apsolutni dnevni maksimum od početka mjerenja, a do četvrtka 8. 12. ujutro već je izmjereno 296 litara po četvornom metru.
Promjenljivo vrijeme nastavlja se i idućih dana zbog premještanja prostrane ciklone koja do nas stiže iz zapadnog Sredozemlja, a čije je porijeklo s Atlantika zbog čega povlači veliku količinu vlage. Sekundarni centar niskog tlaka stvarat će se i nad Jadranom te pojačavati oborinske procese. Sustav će se nad našim područjem zadržavati sve do početka sljedećeg tjedna.
Najviše oborine do kraja tjedna past će na Jadranu i u predjelima uz Jadran, mjestimice i više od 150 mm. Također potkraj subote i u noći na nedjelju počet će pritjecati i znatno hladniji zrak pa će kiša prelaziti u susnježicu i snijeg te se do nedjelje navečer očekuje i stvaranje znatnijeg snježnog pokrivača, ponajprije u gorju (vrlo vjerojatno i više od 20 cm). Snijega će prolazno biti i u nizinama, ponajviše središnje i istočne Hrvatske, ponegdje moguće i uz stvaranje snježnog pokrivača.
Na Jadranu će biti vjetrovito uz jako, ponegdje i olujno jugo koje će već potkraj subote okretati na buru, prvo na sjevernom dijelu.
Tijekom četvrtka i noći na petak (8.-9.12.2022.) prognozirane su intenzivne i obilne oborine na području srednjeg Jadrana i njegove unutrašnjosti, te je potrebno upozoriti na moguću lokalnu pojava bujičnih i urbanih poplava na navedenim područjima.
Tijekom jutra i prijepodneva u petak (9.12.2022.) se nastavlja intenzivna i obilna oborinska epizoda koja će obilježiti ovaj vikend, prvo na predjelu sjevernog Jadrana, širem području Rijeke i Gorskom kotaru. Kasnije tijekom petka intenzivna i obilna oborina može se očekivati na području gotovo cijelog Jadrana, njegovog zaleđa, Gorskog kotara i Like, što posljedično može izazvati lokalne urbane i bujične poplave, te poplavljivanja krških polja na tim područjima. Posebno valja istaknuti područje Rijeke i šire okolice sa zaleđem gdje možemo očekivati iznimno velike količine oborina.
Takvo stanje i navedeno upozorenje trebalo bi prema danas dostupnim prognozama obilježiti cijeli vikend tijekom koje će obilne oborine ugrožavati cijelo jadransko područje sa zaleđem te Liku i Gorski kotar. Kako povremena kišna razdoblja traju već neko vrijeme, teren je uglavnom zasićen te mu je smanjena mogućnost zadržavanja vode što može dovesti do lakšeg i bržeg tečenja površinskog tečenja, a naročito u urbanim sredinama.
Potrebno je istaknuti i prognozirani porast vodostaja rijeka, kojima će se zbog dosadašnje akumulirane količine oborine povećati dotoci, osim na ranije spomenutom području, i u središnjoj i sjeverozapadnoj Hrvatskoj odnosno na slivu Save i jadranskim rijekama.