Danas osmero Hrvata koji su početkom prosinca uhićeni u Zambiji pod sumnjom za trgovinu djecom iz Konga napokon izlazi pred sud.
Uz njih će na ročištu pred zambijskim sucem u gradiću Ndoli nedaleko od granice s Kongom u svojstvu promatrača biti i službenik Veleposlanstva RH. Hrvatski državljani tek su u petak 6. siječnja prvi put ispitani pred sucem nižeg suda, a rasprava u predmetu je odgođena za utorak 10. siječnja nakon što je uložena žalba o kojoj treba odlučiti sudac Visokog suda Musonda, priopćio je Zambijski ured za migracije.
Što se očekuje na ročištu
Na prvom će se sudskom ročištu uhićeni državljani Hrvatske izjašnjavati o krivnji. Ako se izjasne da nisu krivi, uslijedit će istražni postupak s prikupljanjem dokaza koji može potrajati mjesecima prije nego što bude podignuta optužnica.
Na današnjem ročištu obrana uhićenih Hrvata imat će pravo predložiti ukidanje istražnog zatvora, no malo je vjerojatno da bi sud takav zahtjev uvažio zbog opasnosti od bijega pa je realnije za očekivati da će četiri hrvatska para ostati u zambijskom pritvoru, piše Index.
Pojavila se i informacija da je ravnatelj doma u DR Kongu, iz kojeg su došla sva djeca, u bijegu. Nema potvrde da je upravo on bio taj koji je preveo djecu iz Konga u Zambiju, no potvrđeno je da nije dostupan tamošnjoj policiji i pravosuđu, objavio je Jutarnji list koji također navodi kako bijeg ključne osobe kongoanskog doma dodatno otežava poziciju uhićenim Hrvatima.
“Putem nadležnih tijela Republike Zambije i branitelja dodijeljenog po službenoj dužnosti ponovno je zamoljeno da se prema pritvorenim hrvatskim državljanima postupa čovječno, da se poštuje njihovo dostojanstvo, da im se u slučaju potrebe osigura liječnička pomoć, da ih se ispituje na jeziku koji razumiju te da se bez obzira na težinu kaznenog djela za koje se sumnjiče ne predmnijeva njihova krivnja”, kazali su iz Ministarstva vanjskih poslova i europskih integracija.
Djecu koju su htjeli posvojiti preuzele su zambijske službe socijalne skrbi i ne daju ni predstavnicima hrvatske ambasade da ih posjete, premda su formalno djeca hrvatski državljani što zambijske vlasti očito ne priznaju budući da od uhićenja Hrvata spominju da je dokumentacija o posvojenju vjerojatno lažirana.
Dva postupka
Državna tajnica u Ministarstvu vanjskih poslova Andreja Metelko-Zgombić uistaknula je da u Zambiji trenutno teku dva sudska postupka. Jedan su pokrenuli hrvatski državljani smatrajući da su protupravno lišeni slobode i pred višim sudom su pokrenuli postupak ne bi li dobili oslobađanje.
“Smatrali su da su predugo bili lišeni slobode, 15 dana pa onda produženom odlukom još 15 dana. S druge strane, to se vrijeme utrošilo kako bi nadležni organi u Zambiji vidjeli postoji li temelj za podizanje optužnice”, rekla je.
“Ministarstvo vanjskih poslova je bilo uz te ljude od – početka, kada smo saznali da su ti ljudi uhićeni. Do sada nismo dobili formalni pisani odgovor. Dobili smo usmeno da su te osobe u pritvoru. Razgovarali smo s čitavim nizom institucijama u Zambiji”, naglasila je Metelko-Zgombić.
Kazala je da su hrvatski parovi u dobrom stanju te da nisu fizički ugroženi te da ih je predstavnik konzulata posjetio četiri puta.
Još uvijek puno nepoznanica
Četiri hrvatska para uhićena su 7. prosinca u zračnoj luci Simon Mwansa Kapwepwe dok su s četvero djece u dobi od jedne do tri godine pokušavali napustiti zemlju.
Kongo već 10 godina brani posvajanje strancima, no sudovi u Kongu prema nekim informacijama ipak donose odluke prema kojima se djeca posvajaju u inozemstvu. Još uvijek nije jasno kakve su točno dokumenti ishođeni u Kongu i jesu li vjerodostojni, no zna se da su djeca su imala valjane hrvatske dokumente.
Također su zna da su djeca hrvatsko državljanstvo djeca dobila na temelju odluke hrvatskih sudova u Zlataru i Varaždinu. Ti su sudovi, po svemu sudeći, odluke donijeli na temelju već spomenutih dokumenata iz Konga o kojima se zasad ne zna gotovo ništa osim da ih zambijske vlasti smatraju lažiranima.
U cijeloj priči još je dakle puno nepoznanica, a činjenice tek treba utvrditi.