Imajući u vidu najavljeno poskupljenje struje, redovito usklađivanje mirovina najavljeno za siječanj naredne godine, umirovljenici u Republici Srpskoj pozdravljaju, ali kažu da su i dalje niske u odnosu na rastuće troškove. Siječanjsko povećanje mirovina moglo bi biti uvećano od 5,5 do 5,7 posto u odnosu na ovu godinu i ovisno od statističkih pokazatelja, donosi BHRT. No, postoje li za namjenu novčana sredstva u proračunu?
Umirovljenici u Banja Luci kažu da su primanja skromna u odnosu na troškove. Svako povećanje raduje, ali zabrinjavaju najave novih poskupljenja. Povećanje mirovina zahtijeva više novca u proračunu. Koliko, ovisi od rasta prosječne plaće u Republici Srpskoj, te potrošačkih cijena na malo. Tako bi redoviro usklađivanje u siječnju moglo biti od 5,5 do 5,7 posto. Zato u Udruženju umirovljenika ne odustaju od zahtjeva za izmjenama i dopunama Zakona o mirovinskom i invalidskom osiguranju, koje se odnose, prije svega, na povećanje naknada za obitelji preminulih umirovljenika i nasljeđivanje mirovina. Što kaže resorni ministar?
“Mi smo spremni razgovarati s umirovlenicima, ali bojim se da nije moguće u ovom trenutku udovoljiti svim zahtjevima. Izvjesno je da će biti povećanje mirovina i da će mirovine biti redovite”, kaže Danijel Egić, ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS.
U oporbi ne dijele ministrov optimizam. Podsjećaju da je prosječna mirovina od 594 maraka u Republici Srpskoj niska, te da ne može ispratiti ni najosnovnije troškove.
“Nikoga nije briga kako žive umirovljenici, važno je da vlastodršci dobro žive. I nije im neugodno. Za 500 maraka ne možete kupiti ništa. I ništa se neće mijenjati, osim cijena struje”, navodi Nebojša Vukanović, zastupnik u NSRS (Za Pravdu i red).
Iz Vlade RS podsjećaju kako je prosječna mirovina od 594 maraka u Republici Srpskoj, ali da od 278.000 umirovljenika svega 19.000 prima mirovinu na osnovu punog radnog staža, čija je prosječna mirovina 886 maraka. Tražene izmjene zakonskih rješenja, u svakom slučaju, ostaju na čekanju.