Oko 20 ruskih državljana iz Čečenije i Ingušetije odbijen je ulazak u BiH te su vraćeni u Tursku, odakle su i stigli na aerodrom u Sarajevu, javlja Radio Slobodna Europa (RSE).
O tom događaju su oni sami izvijestili redakciju Kavkaz.Realli, servisa RSE-a u Sjevernom Kavkazu, nakon što je jučer avion u kojem su bili sletio iz Sarajeva u Istanbul.
Cijela grupa planirala je zatražiti politički azil u Hrvatskoj jer Rusku Federaciju napuštaju zbog mobilizacije za rat u Ukrajini, javlja Kavkaz.Realli.
Danas iz Granične policije BiH nisu mogli dati više informacija o grupi ruskih državljana, ali je dan ranije savjetnik ravnatelja policije Svevlad Hofman za RSE kazao da je utvrđeno kako ove osobe zloupotrebljavaju bezvizni režim BiH i Rusije te da ne ispunjavaju uvjete za ulazak u BiH.
Grupa je u Sarajevo stigla 28. prosinca. Tijekom granične kontrole oduzeti su im dokumenti, a nakon toga su, zajedno s malom djecom iz grupe, bili zatvoreni skoro cijeli dan. Javili su da su držani u hladnom građevinskom kontejneru i da roditelji djece nisu smjeli dobiti toplu vodu kako bi djeci napravili formulu za hranjenje.
Policija je za RSE rekla da je grupa zadržana kako bi se provjerili razlozi i opravdanost njihovog ulaska u BiH. Hofman je kazao da je utvrđeno da nisu imali povratne karte, što je jedan od razloga zašto im je onemogućen ulazak u državu.
Odvjetnik: Ako im je život ugrožen, morali su biti pušteni u BiH
Odvjetnik iz BiH Osman Mulahalilović kaže da je grupa ruskih državljana morala biti puštena u BiH ako im je ugrožen život.
“Pravo na život im je ugroženo ako bježe od rata i mobilizacije. Taj kontekst bi se mogao u ovom slučaju uzeti u obzir”, rekao je za RSE Mulahalilović. Riječ je o odvjetniku koji je dva puta bio angažiran u slučajevima državljana Iraka i Sirije koji su tražili da im bude omogućen boravak u BiH jer su im bili ugroženi životi u slučaju povratka u njihove zemlje.
“Ako BiH i Rusija imaju bezvizni režim, oni su mogli ući. No oni su morali tražiti azil u BiH na račun toga da im je ugroženo pravo na život jer su u opasnosti od pogibije. A jesu jer ako ih netko tjera u rat, to je stvarna prijetnja, a ne apstraktna. Nitko nema pravo uskratiti pomoć tim osobama”, rekao je odvjetnik Mulahalilović za RSE.