Gotovina je vodio operaciju kojom su oslobođeni Dinara i Livanjsko polje i spašen Bihać

U srcu Livanjskog polja podno planine Dinare obilježena je 30. obljetnica jedne od najvažnijih vojno-redarstvenih operacija “Zima ’94.” i pobjede koju su izvojevale postrojbe Hrvatske vojske i Hrvatskoga vijeća obrane u doslovno nemogućim vremenskim uvjetima. Operacija se odvijala od 29. studenoga do 24. prosinca 1994. godine i bila je prva u nizu koje su okončane Olujom u Hrvatskoj te prisiljavanjem srpskih snaga u BiH da pristanu na prekid rata i potpisivanje Daytonskog mirovnog sporazuma nakon što su združene Hrvatske snage stigle nepunih godinu dana poslije nadomak Banje Luke, piše Večernji list BiH.

Operacija “Zima ’94.” planirana je radi oslobađanja Livanjskog polja i dijela planine Dinare, čime je omogućeno oslobađanje strateških pozicija za daljnje vojne akcije. Tijekom operacije oslobođeno je područje od 200 četvornih kilometara. Razlog da se odigra u ovom razdoblju bila je snažna srpska ofenziva na bihaćku enklavu. Naime, srpske postrojbe pokušavale su zgaziti Bihać, dok su snage Hrvatske vojske (HV) i Hrvatskog vijeća obrane (HVO), pod zapovjedništvom generala Ante Gotovine, vezale presudni dio srpskih snaga na sebe te tako Bihać spasile od smrtonosnog stiska.

Dudakovićeve molbe

O tome svjedoče i dopisi generala, zapovjednika Petog korpusa Armije BiH Atifa Dudakovića samo dva tjedna prije toga, u kojima upozorava na dramatičnu situaciju u enklavi. Unatoč svim poteškoćama, hrvatske su postrojbe uspjele osloboditi strateške točke u Livanjskom polju i na Dinari, čime je stvoren preduvjet za daljnje vojne uspjehe, uključujući oslobađanje Knina te konačnu pobjedu u Domovinskom ratu. U sklopu obilježavanja 30. obljetnice izaslanstva su položila vijence i zapalila svijeće kod spomen-obilježja u Rujanima i Čelebiću, a misa u crkvi Svih svetih u Livnu poslužila je kao trenutak zajedničkog okupljanja i molitve za sve poginule branitelje. Ministar hrvatskih branitelja Tomo Medved podsjetio je na značaj operacije “Zima ’94.” za konačno oslobađanje hrvatskog teritorija.

– Naše misli i molitve usmjerene su prema obiteljima čiji su članovi poginuli u ovoj operaciji. Upućujemo zahvalnost svim hrvatskim braniteljima svih postrojbi Hrvatske vojske i Hrvatskoga vijeća obrane koji su prije 30 godina, u izrazito teškim uvjetima, proveli ovu operaciju. Ova operacija bila je preduvjet za Oluju i omogućila je kasniji uspjeh hrvatskih snaga – izjavio je Medved, naglašavajući neizmjernu žrtvu koju su podnijeli branitelji. Obilježavanje obljetnice operacije “Zima ’94.” nije samo trenutak za prisjećanje na poginule heroje već i prilika za ponovni naglasak na značaj političkog i vojno-strateškog zajedništva među hrvatskim narodom u Hrvatskoj i Bosni i Hercegovini. Državna i politička tijela Republike Hrvatske s predstavnicima Hrvata u Bosni i Hercegovini ujedinjena su i danas u nastojanjima za slobodu, neovisnost i ravnopravnost.

Predsjedateljica Vijeća ministara Bosne i Hercegovine Borjana Krišto istaknula je važnost sjećanja na žrtve i heroje te naglasila odgovornost koju svi nosimo za održavanje mira i slobode. – Držimo i čuvajmo uspomene na naše branitelje, vratimo svoja sjećanja u prošlost, ali gledajmo u budućnost. Neka nikada ne zaboravimo strahote rata i neka mir bude trajna kategorija, krvavo stečena uz slobodu – poručila je Krišto, ističući važnost čuvanja mira i odgovornog pristupa političkim pitanjima za dobrobit svih naroda. Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović naglasio je važnost operacije “Zima ’94.” za povijest hrvatskoga naroda.

Združene snage

– Livno i hercegbosanski prostor imali su posebnu ulogu i za vrijeme Domovinskog rata kao i za današnji ustroj Bosne i Hercegovine te da se 30 godina nakon operacije “Zima ’94.” možemo prisjetiti svakog našeg branitelja i svake njihove žrtve te zapovjednika našeg ministra obrane pokojnog Šuška, pokojnog predsjednika Tuđmana i da jednostavno naglasimo značaj zajedništva i u vremenu Domovinskog rata, a ta njihova žrtva i zalog te žrtve za našu budućnost ugraditi u sjećanje na jedan prikladan način preko mladih ljudi, ali uz služenje nas koji danas obnašamo političke dužnosti za dobro našeg naroda – rekao je Čović. Dodao je kako je upravo operacija “Zima ’94.” omogućila opstanak Bihaća.

U operaciji “Zima ’94.” sudjelovale su brojne postrojbe Hrvatske vojske i Hrvatskog vijeća obrane, uključujući legendarne gardijske brigade poput 4. gardijske brigade HV-a “Pauci”, 7. gardijske brigade HV-a “Pume” i 5. gardijske brigade HV-a “Sokolovi”, kao i specijalizirane postrojbe, poput 22. diverzantskog odreda HVO-a i specijalnih postrojbi MUP-a Hrvatske zajednice Herceg Bosne. Svaka od tih postrojbi dala je nemjerljiv doprinos uspjehu operacije boreći se u iznimno teškim uvjetima. Za sve ove postrojbe operacija “Zima ’94.” bila je više od borbe za teritorij. Bila je to borba za mir, za budućnost, za sigurnost i slobodu hrvatskoga naroda, za ravnopravnost Hrvata u Bosni i Hercegovini te za očuvanje nacionalnog identiteta i suvereniteta. Kako je istaknuo ministar Medved, “tijekom prosinca 1994. godine hrvatski branitelji pokazali su svoju sposobnost i odlučnost, stvarajući pretpostavke za završne vojne operacije koje su uslijedile”.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.