(FOTO) Veličanstveni prizori iz Splita i Knina: Obilježena obljetnica osnivanja ‘4. gardijske brigade Pauci’, imenovana i vojarna

Otkrivanjem novog imena vojarne “4. gardijska brigada Pauci” u Kninu, koja je do sada nosila ime “Kralj Zvonimir,” i otvaranjem spomen-sobe, u nedjelju prijepodne počelo je središnje obilježavanje 28. obljetnice osnutka te gardijske brigade i 12. obljetnica ustrojavanja 3. mehanizirane bojne “Pauci” Gardijske mehanizirane brigade Hrvatske kopnene vojske.

Novo ime vojarne i spomen-sobu u Kninu otkrili su potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević i načelnik Glavnog stožer Oružanih snaga Republike Hrvatske general Mirko Šundov.

Krstičević je u govoru istaknuo kako je razlog preimenovanja ove vojarne u naziv “4. gardijska brigada Pauci” taj što nazivi naših vojarni, škola i ustanova moraju odražavati naše uzore koji su svojom hrabrošću i žrtvom u Domovinskom ratu utrli put hrvatskoj slobodi.

“Kralj Zvonimir (po kojem je vojarna u Kninu do sada nosila ime) je simbol tisućljetne povijesti ovoga hrvatskog kraljevskog grada. Međutim u slobodnoj neovisnoj Hrvatskoj na kraju 20. stoljeća upravo je 4. gardijska brigada zajedno s bratskom 7. gardijskom brigadom oslobodila Knin u pobjedonosnoj ‘Oluji.’ Ona je simbol pobjede u Domovinskom ratu i na njezinoj baštini gradi se moderna Hrvatska vojska”, kazao je Krstičević, koji je bio ratni zapovjednik 4. gardijske brigade.

Po Krstičevićevim riječima, Hrvatska vojska danas mora biti prožeta vrijednostima Domovinskog rata jer joj je “pored ostalog, zadaća i dužnost očuvanje i zaštita hrvatskog identiteta.”

Naglasio je kako će ova vojarna u Kninu svojim imenom “4. gardijska brigada Pauci” podsjećati na tradiciju pobjednika.

Foto: Fah

U spomen-sobi je, između ostalog, istaknut višemetarski pano na kojem su fotografije poginulih pripadnika 4. gardijske brigada u Domovinskom ratu.
“Ova spomen-soba je trajni spomen na sve poginule i nestale pripadnike 4. gardijske brigade i putokaz današnjim naraštajima hrvatskih vojnika kako se živi i bori za jedinu nam Domovinu Hrvatsku”, istaknuo je Krstičević.

Krstičević je u knjizi dojmova u novootvorenoj spomen sobi napisao:”Hvala Pauci za svaku stopu hrvatske slobode. Hrvatski narod nikad neće zaboraviti legendarnu četvrtu. Kad krenemo gorjet će nebo i zemlja.”

General Šundov je u govoru istaknuo kako treba poštivati i njegovati ono što je učinila 4. gardijska brigada u obrani i oslobađanju Domovine Hrvatske. Također je rekao kako stalno trebamo podsjećati na slavni put 4. gardijske brigade.

Gradonačelnik Knina Marko Jelić je istaknuo kako je Knin ponosan što će vojarna u tom gradu nositi ime “4. gardijske brigade Pauci,” jer ta postrojba nije izgubila nijednu bitku u Domovinskom ratu.

Na svečanosti u Kninu zajednički vijenac su položila izaslanstva Vlade, vojske, braniteljskih udruga i Grada Knina.

Svečanost obilježavanja ove obljetnice tijekom dana nastavit će se u Splitu gdje će održati svečani mimohod pripadnika Hrvatske vojske i hrvatskih branitelja. Najavljen je iznad splitske Rive prelet Akrobatske grupe Hrvatskog ratnog zrakoplovstva (HRZ) “Krila Oluje.”
U poslijepodnevnim satima u spomen kapelici Sv-Križa-Dračevac bit će upriličen defile Moto kluba 4. gardijske brigade a potom će u toj vojarni uslijediti polaganje vijenaca uz visoke vojne počasti visokih dužnosnika Republike Hrvatske.

Foto: Fah

Sveta misa za poginule i nestale pripadnike 4. gardijske brigade održat će se također u vojarni Sv. Križa Dračevac, a po završetku mise uslijedit će u toj vojarni Prisega novih pripadnika 3.mehanizirane bojne “Pauci.” Cjelodnevna ceremonija završava svečanom akademijom u Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika na kojoj će biti upriličena i promocija poštanske marke 4. gardijske brigade.

Cijeli dan u na splitskoj Rivi bit će izložen taktičko-tehnički zbor naoružanja i opreme Hrvatske vojske, koji je otvoren jučer, a danas će se na Rivi dijeliti i vojnički grah.
U povodu ove obljetnice jutros su položeni vijenaca na Spomen- ploču na ulazu u splitsku vilu Dalmacija, gdje je 28. travnja 1991. osnovana 4. gardijska brigada.

Tijekom Domovinskom rata u 4. gardijskoj brigadi bilo je angažirano oko 7.000 hrvatskih branitelja, od kojih je 195 poginulo, četiri se vode kao nestali, a više od 1.600 ih je lakše ili teže ranjeno.

Izvor: narod.hr/Hina

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.