U zadnje vrijeme intenzivirao sam s putopisima iz Hercegovine te sam obišao gotovo sva poznata odredišta i znamenitosti.
I taman kada sam pomislio da u bližoj okolici više nema zanimljivosti za vidjeti i u putopisu opisati, iznenađenje.
Prijatelj mi pošalje video uradak o vodopadu Žukovici i Žukovačkoj pećini u blizini Posušja, u mjestu Zagorje.
Zainteresiran video uratkom, dogovaramo termin polaska i odabiremo nedjelju za put prema Žukovici.
Žukovica i Google Maps
Kako ne znamo gdje se točno slap i pećina nalaze, u Google Maps ukucavamo destinaciju – Žukovica, gdje nam se pokazuju fotografije vodopada i pećine koja se nalazi odmah do vodopada kao i recenzije prijašnjih posjetitelja te polazimo.
Uz cestu stoje i znakovi te sve vodi k tome da ćemo bez problema stići do Žukovice.
Jedan od znakova naznačuje i da smo blizu nekropole sa stećcima Kadim te zaintrigirani, odlučujemo potražiti stećke.
Radi se o tri stećka od kojih su dva u jako lošem stanju, dok je treći iznimno očuvan te su još uvijek primjetni isklesani prikazi životinja i ostalih motiva koji prevladavaju na stećcima.
Nastavljamo dalje, Žukovica nas doziva svojim sirenskim zovom, dok nas Google Maps polako, ali sigurno, udaljava od vodopada i pećine.
Znakovi pored puta postaju sve rjeđi, dok se cesta dijeli na makadamske puteve.
Kao vjerni ljubavnici pratimo Google Maps. Automobil ostavljamo jer makadamski put postaje neprihvatljiv za automobilsku osovinu i kotače.
Nakon 40-ak minuta hoda navigacija nam ukazuje da nam je dalje kroz hercegovački krš i kamenjar, odvojiti se od kakvog-takvog puta i zaputiti se kroz nepoznate i neutabane staze.
I polazimo.
Probijamo se i pronalazimo (ili stvaramo) puteljak ispresijecan kamenom, žbunjem i raslinjem. Navigacija nas vodi, no mi napokon odbijamo dalje slijediti naznačenu rutu.
Vraćamo se na makadamski put, nazad k automobilu, s ciljem da zaokružimo cestom i pokušamo do naznačene destinacije u Google Mapsu doći okolnim putem.
No, već sumnjičavi prema istoj, a kako nailazimo na mještanina, odlučujemo upitati za smjer.
Jer, znakovi pored puta ukazivali su da smo u Žukovici, a nigdje ne vidimo putokaz prema vodopadu i pećini. Google Maps nam, pak, pokazuje na destinaciju Žukovica u skroz drugom smjeru.
Saznajemo da smo jako blizu te u nevjerici slušamo upute.
Uz upute i malu pomoć pronalazimo put prema Žukovici.
Lijevo za vodopad i pećinu
Kratki dio puta moramo proći pješice i onda…
Kao da smo u kadru kakvog avanturističkog filma, u kojem u svakom trenutku možemo očekivati pojavljivanje kakve zvijeri ili negostoljubivog plemena, kao iz filmova Indiana Jonesa.
Kao iz amazonske džungle
Okruženi divljinom, zadivljeni uzdišemo pred viđenim.
Teško je riječima opisati prirodu oko vodopada i pećine, a da ne zvučim patetično i sladunjavo.
Kao što smo i pretpostavljali, u ovo doba godine vodopad je presušio, no prizor svejedno oduzima dah.
Moram reći, na jednu stranu i Kravica i Koćuša i Park prirode Peć Mlini pa i Park prirode Hutovo blato, no vodopad Žukovica i okolina (pećine, priroda, stijene) zaslužuju da zasjednu na pijedestal prirodnih ljepota ove naše Hercegovine.
Kako je vodopad presušio, do izražaja dolazi i pećina ispod vodopada te je za pretpostaviti da su se u njoj krili oni isti stanovnici pećine do samog vodopada, tamo nekada prije 10 000 godina.
Iznimna tišina koju propara tek zvuk ptica koje su svoje stanište pronašli u udubljenjima iznad prirodno usječene stijene na uzvisini prekoputa vodopada daje dodatni dojam kao da nas je sama priroda obgrlila.
I stara mlinica u neposrednoj blizini vodopada i pećine, kao iznikla iz kamena, uz orah koji se pobjedonosno vijori iznad, dodatno ističu pitoreskni prizor okolice.
Definitivno ću se vratiti vodopadu Žukovici, nekad na proljeće, kad zimski snjegovi napune izvor i zadaju vodopadu snagu koju zaslužuje.
Uvjeren sam da će prizor biti veličanstven.
No, vrijeme teče u lijepim trenucima te se moramo pozdraviti s Žukovicom.
Nerado napuštamo ovu, kao divlju, prirodnu oazu, već tu obećavajući povratak s proljeća.
Za sve one koji odluče slijediti naš primjer i posjetiti Žukovicu, savjet vrijedan nekoliko sati uštede dragocjenog vremena, a i strpljenja.
Pratite znakove pored puta, a u Google Mapsima upišite Vodopad Žukovica, a ne samo Žukovica.
Jer kad upišete Vodopad Žukovica, Google Maps će vam ponuditi odredište Zukovica Waterfall, a to odredište vodi do vodopada.
Ranokršćanska bazilika u groblju
Već po pravilu, za svaki putopis pripremim barem još jednu zanimljivost ili povijesni spomenik koji se nalazi u blizini.
Ovom prilikom mogu predstaviti arheološko nalazište ranokršćanske bazilike iz 5. stoljeća koja se nalazi u mjestu Gradac, u općini Posušje.
Točnije, nalazi se u samom seoskom groblju, bez konkretne oznake u samoj blizini.
Tek kada uđete u groblje primijetite prepoznatljivu smeđu ploču na kojoj su napisani podaci o ovoj bazilici.
Ova bazilika pronađena je, sada već davne, 1968. godine i sastoji se od dvije crkve, jedne iz 5. stoljeća, a druge, manje, iz 6. stoljeća.
Između ostalog, pronađena je i kripta sa sarkofagom od velikih mramornih ploča.
Dan se bliži svom kraju, kao i ovaj putopis, koji mi je, već sada, jedan od dražih, jer je u njemu zapisano iskustvo susreta s jednom od najljepših prirodnih znamenitosti Hercegovine – vodopadom i pećinom Žukovica.
Do idućeg putopisa,
Marko Suton
Dobro ste zivi ostali ,kad vam prizor oduzima dah,jedna pjesma kaze zalosti moja dangubo moja,danasnjem covjeku je bitno pobjec od odgovornosti i radit nesto,bilo sto i to isto prikazat bitnim i vaznim za citav svemir,Bog nas je stvorio za vise od toga ,vise od naslikavanja,vise od nebitnog ,vise od laze ………….