Europska komisija je 30. lipnja objavila novi financijski paket za podršku financiranju 14 vodećih investicionih projekata u oblasti prometa, energetike, životne sredine, ljudskog kapitala i podrške privatnom sektoru na zapadnom Balkanu. Među njima su i četiri infrastrukturna projekta koja se realizira u Bosni i Hercegovini, a zemlja će dodatno ostvariti korist i od četiri regionalna projekta.
Kako je saopćeno iz Delegacije EU u BiH novi paket vrijedan 2,1 milijardu eura je za ubrzanje europske perspektive zapadnog Balkana.
Ukupna vrijednost 14 novih vodećih investicionih projekata na zapadnom Balkanu je 2,1 milijardu eura. Taj iznos uključuje bespovratna sredstva EU u vrijednosti 528 milijuna eura iz Instrumenta za pretpristupnu pomoć (IPA III), dodatne bilateralne doprinose država članica EU i Norveške, zajmove međunarodnih financijskih institucija i doprinose samih zemalja zapadnog Balkana.
Investicije se realiziraju kroz Investicioni okvir za zapadni Balkan (WBIF), koji predstavlja zajedničku financijsku platformu Europske komisije, financijskih organizacija, država članica EU i Norveške s ciljem unapređenja suradnje u investicijama javnog i privatnog sektora u funkciji društveno-ekonomskog razvoja regiona i doprinosa europskim integracijama zapadnog Balkana. Investicioni okvir je glavno financijsko sredstvo za sprovođenje ambicioznog ekonomskog i investicionog plana EU za zapadni Balkan.
Ovo je peti investicioni paket u okviru Ekonomskog i investicionog plana EU za zapadni Balkan. Projekti su pripremljeni u bliskoj suradnji s partnerima na zapadnom Balkanu i međunarodnim financijskim institucijama u cilju ubrzanja europske perspektive regiona.
Komesar EU za susjedstvo i proširenje Olivér Várhelyi je tom prilikom poručio: „Ovim novim investicionim paketom glasno i jasno poručujemo našim partnerima na zapadnom Balkanu da je njihova budućnost unutar EU i da ostvarujemo stalni napredak u prevazilaženju postojeće razlike u ekonomskom razvoju. Ovi projekti će doprinijeti boljem povezivanju unutar regiona kao i sa EU, dekarbonizaciji i konkurentnosti privatnog sektora u regionu. Koristim priliku da pozovem naše partnere na zapadnom Balkanu i međunarodne financijske institucije da što prije pokrenu ove projekte kako bi građani i poslovni subjekti u regionu mogli uživati u koristima ovih investicija.“
Od ukupno 528 milijuna eura bespovratnih sredstava koliko je EU dodijelila regionu, za Bosnu i Hercegovinu je namijenjeno 303 milijuna eura za četiri značajna projekta koji će građanima pružiti konkretne koristi u smislu unapređenja saobraćaja, čiste energije i životne sredine. Ukupna investicija omogućena ovim grantovima, zajedno sa pozajmicama od međunarodnih financijskih institucija, iznosi 788 milijuna eura.
Riječ je o sljedeća četiri odobrena projekta: Putni koridor Vc: Poddionica autoputa Ozimice – Poprikuše. Tim investicionim projektom će se izgraditi 11,9 km autoputa na Koridoru Vc, od Ozimica do Poprikuša, uključujući pet tunela i devet mostova.
Putni koridor Vc: Dionica autoceste Mostar Sjever – Mostar Jug: Tim investicionim projektom će se izgraditi 14,2 km autoputa na Koridoru Vc, s početkom prije petlje Mostar Sjever i završetkom nakon petlje Mostar Jug.
Projekt unapređenja sistema vodosnabdijevanja u Sarajevu: Cilj tog projekta je smanjenje gubitaka vode zamjenom ili sanacijom zastarjelih cjevovoda, pumpnih stanica i bunara, čime će se omogućiti poboljšanje postojećih i priključivanje oko 4.000 novih priključaka za domaćinstva. Projekt ima za cilj poboljšanje ukupne efikasnosti vodosnabdijevanja u širem području Kantona Sarajevo.
Sanacija Crpne hidroelektrane Čapljina: Sanacija Crpne HE Čapljina je neophodna kako bi se povećao udio obnovljivih izvora energije i smanjile emisije ugljenika. Projektom će se sanirati oprema Crpne HE Čapljina, čime će se osigurati proizvodni i crpni potencijal za još 15 godina rada.
Bosna i Hercegovina će ostvariti dodatnu korist od četiri vodeća regionalna projekta ukupne vrijednosti 944 milijuna eura, od čega EU osigurava 142 milijuna eura u vidu bespovratnih sredstava: Program sigurnog i održivog prometa (SSTP); GGF: Promoviranje zelenog kreditiranja na zapadnom Balkanu (II); Održiv pristup financijama za poduzetništvo – SAFE; te Go Digital na zapadnom Balkanu.