Tečaj dolara u četvrtak je skočio prema najvažnijim svjetskim valutama na međunarodnim tržištima jer su investitori pohrlili u kupnju valuta-sigurnih utočišta za kapital nakon vijesti o ruskom napadu na Ukrajinu.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke prema drugih šest najvažnijih svjetskih valuta, oko podneva je tako bio u plusu 0.9 posto, dosegnuvši 97.04 boda, najvišu razinu u tri tjedna.
Euro oslabio
Tečaj eura pritom je oslabio 1.2 posto, na 1.1164 dolara, najnižu razinu od 31. siječnja. Na većem gubitku prema dolaru bila je i britanska funta, i to za 0.9 posto, kliznuvši na 1.3424 dolara.
Tečaj jena prema dolaru nije bilježio tako izražene promjene pa je dolar oko podneva stajao 114.71 jena, oslabivši oko 0.3 posto u odnosu na završetak trgovanja dan ranije.
Rusija je u četvrtak pokrenula invaziju na Ukrajinu s kopna, iz zraka i s mora, što je najveći napad na drugu državu u Europi nakon Drugog svjetskog rata i potvrda najvećih strahova Zapada.
Putin je prethodno u televizijskom obraćanju izjavio da je naredio posebnu vojnu operaciju za zaštitu naroda, uključujući ruskih državljana koji su podvrgnuti genocidu u Ukrajini, što Zapad naziva potpunom izmišljotinom. Ukrajinska vlada optužila je Moskvu za pokretanje napada u punom opsegu.
Američki predsjednik Joe Biden poručio je da će Sjedinjene Države i njezini saveznici nametnuti “oštre sankcije” Rusiji nakon napada. Europski čelnici izjavili su kako će zamrznuti imovinu i isključiti ruske banke s financijskih tržišta.
Investitori masovno prodavali rusku valutu
Investitori su u takvim okolnostima prodavali rusku valutu i pohrlili u kupnju valuta koje percipiraju sigurnim lukama za kapital u neizvjesnim vremenima, dok su rizičnije valute bile pod pritiskom prodaja. Tekst se nastavlja ispod oglasa
Analitičar MUFG-a Lee Hardman izjavio je kako će zazor investitora od rizika dominirati u kratkoročnom razdoblju pogodujući daljnjem jačanju američkog dolara, jena i švicarskog franka. “S druge strane, rizici za daljnje slabljenje i dalju su uvelike prisutni kod ruske valute i drugih europskih valuta koje su ranjivije na negativne efekte vojne akcije u Ukrajini”, kazao je.
Rublja naglo pala, ali se donekle oporavila
Tečaj ruske valute nakratko je dotaknuo rekordno nisku razinu od 89.98 rubalja za dolar i približio se ključnoj razini od 100 rubalja za euro nakon vijesti da je Putin odobrio posebnu vojnu operaciju u Ukrajini. Usporedbe radi, kretao se oko 70 rubalja za dolar i 81 za euro prije najnovijeg kruga geopolitičkih napetosti između Moskve i Zapada koje su počele eskalirati u listopadu lani.
Ruska središnja banka u četvrtak je objavila da će intervenirati na tržištu kako bi poduprla rubalj. “Kako bi stabilizirala situaciju na financijskom tržištu, ruska središnja banka odlučila je započeti intervencije na valutnom tržištu”, priopćila je banka.
Taj je potez pomogao rublju da nadoknadi dio gubitaka te se oko podneva njime trgovalo po 84.255 rubalja za dolar, što znači da je oslabio oko 3.8 posto u odnosu na završetak trgovanja dan ranije, dok je prema euru bio na gubitku oko 2.3 posto pa je oko podneva za euro trebalo izdvojiti 93.93 rublja.
Švicarski franak, kojem se također investitori okreću u neizvjesnim vremenima, nakratko je zabilježio najvišu razinu prema euru od 2015., ojačavši na 1.029 franaka za euro. Potom je oko podneva za euro trebalo izdvojiti 1.032 franka pa je tako bio oko 0.5 posto na dobitku u odnosu na završetak trgovanja dan ranije.
Na tržištima kriptovaluta, bitcoin je u jednom trenutku potonuo 7.9 posto, na 34.324 dolara, najnižu razinu u mjesec dana, nakon čega je nadoknadio dio gubitaka i bio u minusu oko 4.5 posto u odnosu na završetak trgovanja dan ranije. Ether, čije kretanje obično prati kretanje bitcoina, potonuo je 10.8 posto.