Dok Trump diže carine do 54% – Provjerite koliko iznose u BiH

Američki predsjednik u Vrtu ruža slavodobitno je objavio nove carine koje će, kako je najavio, “SAD uvesti u novo zlatno doba i označiti kraj parazitiranja na poštenim Amerikancima”. No osim Kine, Trump je uglavnom nagazio azijske države u razvoju, budući da prema njegovim istraživanjima upravo te države imaju najviše carine na uvoz američkih proizvoda.

Na samom vrhu je Kambodža, s planiranom carinom od 49%, slijedi Vijetnam s 46%, te Šri Lanka s 44 posto. Iza njih su Bangladeš (37%), Tajland (36%), Kina (34%), Tajvan i Indonezija (32%), a tu su i Srbija s 37 posto i BiH s 35 posto. Valja naglasiti kako nove tarife povećavaju ukupnu stopu na kineski uvoz na 54 posto, uzimajući u obzir prethodne tarife, prenosi Jutarnji list.

BDP Kambodže po stanovniku iznosi tek 2.084 USD, dok se prosječna mjesečna plaća kreće oko 250–300 USD. Vijetnam ima nešto viši BDP po stanovniku, oko 4.284 USD, a prosječna mjesečna plaća iznosi približno 8,5 milijuna vijetnamskih donga, odnosno oko 340 USD. BDP Šri Lanke po stanovniku procjenjuje se na 4.516 USD, dok prosječna godišnja plaća iznosi oko 531.500 LKR, što je približno 1.650 USD godišnje, odnosno 137 USD mjesečno.

Tri zemlje koje bi bile najpogođenije Trumpovim najavljenim carinama – Kambodža, Vijetnam i Šri Lanka – imaju relativno male nacionalne ekonomije u globalnim razmjerima. Nominalni BDP Kambodže iznosi oko 42 milijarde američkih dolara, dok Šri Lanka ostvaruje nešto viši BDP od približno 84 milijarde dolara. Najveće gospodarstvo među njima ima Vijetnam, s BDP-om od oko 430 milijardi dolara. Unatoč rastućem izvozu, osobito prema SAD-u, ove su zemlje još uvijek ekonomski ranjive, a nove carine mogle bi ozbiljno ugroziti njihov daljnji razvoj i stabilnost. Riječ je uglavnom o zemljama koje se snažno oslanjaju na izvoz u Ameriku, posebice u sektorima poput tekstila i elektronike.

Razvijene države, uključujući Ujedinjeno Kraljevstvo, Australiju, Brazil, Singapur, pa i Turska, dobile su znatno niže stope – najčešće 10 posto, što sugerira selektivni pristup Trumpove administracije. Carine na europske proizvode iznose, pak, 20 posto. U oku posebno upadaju carine od 31 posto na proizvode iz Švicarske.

Američki predsjednik Donald Trump rekao je da će uvesti 10-postotne carine na sav uvoz u SAD pored viših carina za neke od najvećih trgovinskih partnera zemlje, što je izazvalo brojne…

Ova politika recipročne carine dio je šire kampanje za povratak proizvodnje u SAD i smanjenje trgovinskog deficita. Trump tvrdi da su dosadašnje trgovinske prakse omogućile drugim državama da iskorištavaju američko tržište, te da nove mjere predstavljaju “pošten odgovor” na višedesetljetne nejednakosti.

Iako je cilj takvih mjera jačanje domaće industrije i zaštita američkih radnih mjesta, ekonomski analitičari upozoravaju da bi rezultat mogao biti rast cijena, poremećaji u opskrbi i mogući trgovinski sukobi.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.