Dnevnice za putovanje u BiH 20, a u inozemstvo do 115 maraka

Vlada Srpske donijela je Odluku o visini naknade troškova za službena putovanja u zemlji i inozemstvu za zaposlene u Srpskoj, kojom je za putovanje u BiH propisana dnevnica od 20 KM, a u inozemstvo do 115 maraka.

Kako je potvrđeno “Nezavisnim novinama”, zaposleni ima pravo na punu dnevnicu ako je službeno putovanje trajalo više od 12 sati, a ako je trajalo više od osam, a manje od 12 sati, ima pravo na polovinu dnevnice.

Dnevnica za službeno putovanje u inozemstvo utvrđena je za svaku državu pojedinačno.

Tako je po 25 eura (48,75 KM) predviđeno za putovanja u Albaniju, Crnu Goru, Srbiju, Sjevernu Makedoniju te Hrvatsku.

Za putovanja u Bugarsku, Estoniju, Letoniju, Litvaniju, Poljsku te Rumuniju predviđena dnevnica od 30 eura (58,5 KM).

Po 35 eura (68,25 KM) dnevnicu može očekivati radnik koji službeno putuje u države kao što su Češka, Mađarska, Slovačka, Slovenija te Turska.

Za Grčku, Kipar, Maltu, Portugal te Španjolsku dnevnica iznosi 40 eura (78 KM). Dnevnica od 55 eura (oko 107 KM) predviđena je za brojne države – Austriju, Belgiju, Dansku, Finsku, Francusku, Italiju, Irsku, Luksemburg, Monako, Nizozemsku, Njemačku, Veliku Britaniju, Island, Norvešku, Švicarsku i Švedsku.

Pobrojane su u odluci i brojne druge države, a najveće dnevnice, od 70 američkih dolara (blizu 115 KM), odnose se na Australiju, Japan, Kanadu, Singapur, kinesko posebno upravno područje Hongkong te Sjedinjene Američke Države.

Inače, Vlada Srpske je nevažećom proglasila Uredbu o naknadama za službena putovanja u zemlji i inozemstvu za zaposlene u javnom sektoru Republike Srpske, koja je donesena 2010. godine, a gdje su iznosi dnevnica bili za pet do 10 eura niži nego što su sada, u novodonešenoj odluci.

U spomenutoj, nedavno donesenoj odluci, pod zaposlenim se podrazumijevaju osobe u radnom odnosu, osobe koje su izabrana ili imenovana na javnu ili drugu dužnost sa ili bez zasnivanja radnog odnosa, kao i osobe koje su kod poslodavca angažirane po drugom osnovu u skladu sa Zakonom o radu i posebnim zakonom.

Poslodavcem se smatraju institucije osnovane zakonom ili drugim aktom, ministarstva, republičke uprave, agencije, zavodi, direkcije, javni fondovi, javna poduzeća, ustanove i druge organizacije u kojima Srpska ima većinsko vlasništvo, te druga fizička i pravna lica kod kojih se zaposleni nalazi u radnom odnosu u skladu sa Zakonom o radu i drugim posebnim zakonom.

Pod dnevnicom, u smislu ove odluke, podrazumijeva se naknada troškova za ishranu u mjestu službenog boravka. Dnevnica se umanjuje za 50 posto ako su na putovanju osigurana najmanje dva obroka.

Inače, u odluci se ističe da naknada troškova za službena putovanja podrazumijeva naknadu troškova smještaja, ishrane i prijevoza i naknadu ostalih troškova.

“Naknada troškova smještaja na službenom putovanju obračunava se u visini plaćenog računa za hotel, motel i sl. u kome je zaposleni odsjeo, a najviše do visine cijene noćenja u hotelu druge kategorije (četiri zvjezdice), u mjestu službenog boravka”, ističe se u odluci.

Kada je u pitanju naknada troškova prijevoza na službenom putovanju, i ona je precizirana u ovoj odluci.

Recimo, zaposleni, po odobrenju poslodavca, može da koristi svoje vozilo samo u slučaju da poslodavac nema na raspolaganju službeni automobil, a upotreba nekog drugog prijevoznog sredstva ne odgovara potrebama putovanja.

“U tom slučaju naknada troškova prijevoza obračunava se u visini od 20 posto cijene litra goriva po pređenom kilometru”, ističe se u odluci.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.