Proces digitalizacije, kojim BiH krupnim koracima korača u smjeru dosezanja europskih standarda u ovom području, od osobitog će značaja biti i za iseljeništvo kojemu se želi, koliko je to moguće, olakšati i ubrzati proces dobivanja dokumenata, skratiti vrijeme i troškove te u konačnici omogućiti učinkovitije prijavljivanje u službene evidencije BiH.
Elektronička prijava
U tom kontekstu valja podsjetiti kako je ravnatelj Agencije za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA) prof. dr. Almir Badnjević ovih dana boravio u radnom posjetu Bruxellesu, gdje je održao niz sastanaka s predstavnicima diplomatskih misija Bosne i Hercegovine i institucija Europske unije u cilju jačanja suradnje u oblasti digitalne transformacije i modernizacije usluga koje IDDEEA pruža građanima. Tom je prilikom iz IDDEEA-e potvrđeno kako se radi na zajedničkoj inicijativi ove Agencije i Ministarstva vanjskih poslova BiH, koja za cilj ima omogućavanje građanima Bosne i Hercegovine koji žive u inozemstvu u diplomatsko-konzularnim predstavništvima (DKP) aktivirati svoje elektroničke potpise, čime će se značajno unaprijediti dostupnost digitalnih usluga. Ide se i korak dalje, a osobito kada govorimo o dostupnosti osobnih dokumenata online pa se tako govorilo o prijedlogu izmjena Zakona o matičnim knjigama na entitetskim razinama kako bi žitelji BiH u dijaspori mogli elektronički prijaviti novorođenu djecu te tako dobiti matični broj i osobne dokumente bez potrebe za dolaskom u BiH.
Nešto ranije održan je i sastanak između ministra vanjskih poslova BiH Elmedina Konakovića i ravnatelja Badnjevića, a fokus je, uz ostalo, bio na prednostima i mogućnostima uvođenja e-potpisa u diplomatsko-konzularnim predstavništvima, što će omogućiti olakšanje određenih procedura za državljane Bosne i Hercegovine koji borave u inozemstvu. Upravo je tada i naglašeno kako su, uzimajući u obzir dugo razdoblje čekanja i složenost trenutačne procedure, razmatrane opcije za ubrzanje i pojednostavljenje ovog procesa uz upotrebu digitalnih rješenja i bolju suradnju s drugim nadležnim institucijama.
Ovaj potez u znatnoj bi mjeri poboljšao odnos BiH prema svojem iseljeništvu, a upravo je ta tema visoko postavljena u skupu prioriteta ako se promatraju i neke aktivnosti drugih institucija i tijela, počevši od registra dijaspore, koji pak treba analizirati i kada govorimo o ekonomskim potencijalima iseljeništva. Strateški i sinkroniziran odnos prema državljanima BiH koji trenutačno borave izvan zemlje, dugoročno gledano, može donijeti obostranu korist kroz očuvanje i ojačavanje veza s domovinom, a sutra možda i kroz stvaranje pretpostavki za povratak ili pak realizaciju neke nove ulagačke priče.
S druge strane, u smislu prednosti novih tehnologija za građane BiH koji žive u domovini u proteklih godinu dana napravljeno je mnogo, a jedno od ključnih postignuća je činjenica da od srpnja prošle godine žitelji BiH imaju na raspolaganju uslugu elektroničkog potpisa. Svi građani Bosne i Hercegovine koji su ranije podnijeli zahtjev za kvalificiran elektronički potpis u jednom od registracijskih tijela ovjeritelja IDDEEA-e mogu od 15. siječnja 2025. godine koristiti dodatne usluge na portalu “Digitalno predstavljanje”, koji donosi integraciju novih usluga i višu razinu sigurnosti.
E-servisi
Na ovom portalu građanima su na raspolaganju e-servisi kao što su provjera statusa zahtjeva za osobne dokumente, provjera neplaćenih kazni za fizičke i pravne osobe u Bosni i Hercegovini, uvid u važeće osobne dokumente, informacije o registriranim vozilima na svoje ime, kao i pristup aplikaciji za udaljeno elektroničko potpisivanje.
Svi oni koji nemaju registriran kvalificirani elektronički potpis, a žele i dalje koristiti e-servise koje nudi IDDEEA, mogu podnijeti zahtjev za kvalificirani elektronički potpis u jednom od registracijskih tijela ovjeritelja IDDEEA-e u Banjoj Luci, Sarajevu, Bihaću, Bijeljini i Mostaru. Svaki korisnik prilikom fizičke registracije i podnošenja zahtjeva za izdavanje kvalificirane potvrde u ovlaštenom IDDEEA-inu registracijom tijelu, uz obrazac zahtjeva za izdavanje kvalificirane potvrde i ugovora o pružanju usluga certifikacije, dobiva od ovlaštenog službenika otiskan obrazac s pristupnim parametrima koje unosi u određene kolone na aplikaciji za udaljeno elektroničko potpisivanje. Od sredine prošle godine počelo je i upisivanje elektroničkih certifikata za digitalno predstavljanje u osobne iskaznice žitelja Bosne i Hercegovine.
U cilju poboljšanja učinkovitosti administrativnih postupaka IDDEEA u kontinuitetu pregovara i postiže sporazume s jedinicama lokalne samouprave, a rezultat su uvjeti za online pristup različitim evidencijama i podacima, što će omogućiti brže izdavanje dokumenata, lakše obavljanje administrativnih poslova i smanjenje čekanja. Jedno od postignuća je i situacija u kojoj je sve veći broj gradova i općina koji od građana ne traže tiskane CIPS-ove potvrde.