Od besplatnih udžbenika i prijevoza učenika, preko uvođenja novih zanimanja u škole sukladno potrebama tržišta pa do olakšanja pokretanja biznisa – ovo su samo neke od ključnih izravnih i neizravnih demografskih mjera kojima sve razine vlasti, poput općina i županija, mogu pomoći zaustaviti negativne trendove koji se oslikavaju kroz proces iseljavanja, piše Večernji list BiH.
Pomoć mladima
Na terenu je niz pozitivnih primjera u kojima je vidljivo kako se na ovaj način mogu zaustaviti, čak i preokrenuti negativni demografski trendovi, a u osnovi svih mjera leži zapravo podizanje životnog standarda.
Posušje je jedan od prepoznatljivih primjera u BiH te se može pohvaliti dobrom demografskom situacijom, koja se pak ogleda i u broju djece u školama.
A da bi se stanje i dalje nastavljalo unaprjeđivati, Općina provodi niz mjera.
Načelnik Ante Begić izdvaja neke od njih, poput besplatnog prijevoza učenika osnovnih i srednjih škola na području općine, kao i stipendiranja studenata s područja općine svake godine s 27.000 KM. Iznimno važna je i pomoć Zapadnohercegovačke županije koja je financirala besplatne udžbenike za učenike u svim općinama županije. U kontekstu mjera koje provodi Posušje Begić izdvaja i poticaje mladima u iznosu od 5000 KM, kao i uvođenje novih zanimanja u srednjem obrazovanju sukladno potrebama tržišta.
Posušje se može pohvaliti i tehnološkim parkom koji je na usluzi svim mladim ljudima koji završavaju svoje srednjoškolsko obrazovanje te tu mogu u praksi primjenjivati nove tehnologije i inovacije.
Ipak, preduvjet opstanka i ostanka je jako gospodarstvo koje se može razvijati uz proaktivan odnos lokalne samouprave. Posušje u tom kontekstu vrši oslobađanje od plaćanja općinskih upravnih pristojbi za izdavanje odobrenja za obavljanje obrta i srodne djelatnosti i upisa u obrtni registar, kao i sve druge pristojbe u vezi s otvaranjem obrta i djelatnosti srodnih obrtu te sufinanciranje troškova osnivanja i registracije poduzetnika.
Važnost poduzetništva
Općina Grude također vuče niz poteza u cilju olakšavanja pokretanja biznisa, a što vide kao pretpostavku demografske obnove.
Načelnik Ljubo Grizelj kaže kako se na poduzetništvo gleda kao na jedan od glavnih mehanizama u zaustavljanju negativnih trendova. Općina tako, objasnio je Grizelj, administrativno olakšava dobivanje svih dozvola i dokumenata potrebnih za pokretanje biznisa, oslobađa obveze plaćanja općinskih pristojbi u prvoj godini te ima upola kraće rokove za dobivanje dozvola.
Posebna priča je poslovna zona u kojoj je na 200 tisuća kvadrata Općina odradila sve infrastrukturne radove, počevši od struje i vode pa do javne rasvjete, a zemljište se nudi po 4 marke po kvadratu.
Kada je riječ o odnosu prema mladim obiteljima, u općinskom su vrtiću, navodi načelnik, cijene niže nego u onim privatnim, dok je u osnovnim školama osiguran produženi boravak za učenike do petog razreda.
Slične primjere možemo naći i u nekim drugim općinama koje svojim zalaganjem pokazuju kako se proaktivnim mjerama mogu očekivati rezultati, istodobno pokazujući smjer kojim bi trebale ići i druge razine vlasti.
Ajde Begiću ponavljaš ko papagaj ima godinu dana istu priču , šta si ti učinio NOVO u Općini, osim što trčkaraš okolo i slikas se di god ugledaš da imaJU tri čovika i nešto šareno…uozbilji se malo narod očekuje ozbiljnog lidera od tebe
ima li iko da se založi da djeca dobiju dječiji doplatak
Pa ne pomažete nikome ništa, samo solite more!
ove dvije općine zaslužuju da se proglase mjesnim zajednicama
nije načelnik općine posušje naveo da je napravio baštu za mlade na novom kružnom toku i to je jedinstven slučaj u svijetu i za ulazak moraš imati odobrenje