Dan zajedništva i Dan zahvalnosti u župi Vinici

                Misno slavlje u Vinici u povodu Viničkoga zajedništva bilo je 1. kolovoza 2020, na kamenom oltaru spomenika u čast svim žrtvama ratova u povijesti župe Vinice, a napose iz Prvoga svjetskog rata – 52, iz Drugoga svjetskog rata 192 s 9 poginulih nakon rata, te Domovinskoga rata – 15. Početak je obilježen zvonjenjem zvona na zvoniku preslici stare crkve iz 1856. god., koja je jedina očuvana crkva iz ovih naših krajeva iz tih turskih vremena. Predvoditelj je bio dominikanac o. Jozo Čirko, rodom iz susjedne župe Rašeljke, a inače djeluje u Splitu. U suslavlju bili su sljedeći svećenici: župnik Vinice don Jakov Renić, zatim župnici don Mijo Klarić iz Rašeljaka, don Blaž Ivanda iz Grabovice, don Ilija Drmić iz Vira, don Ante Kutleša iz hrvatske pastve u Njemačkoj, te umirovljenik don Luka Mamić iz župe Grabovice, kasnije se pridružio ovome slavlju i bivši župnik iz Aržana don Ante Čipčić.

                Na početku vijence su položili predstavnik Općine Tomislavgrad predsjednik Općinskoga vijeća Luka Krstanović, zatim predstavnik Zavičajnoga društva Zavelim sa sjedištem u Splitu Petar Škorić s predstavnicima Mjesne zajednice Vinica Petrom Urtićem, Mladenom Lozićem i Stipom Šiško. Župnik don Jakov je pozdravio sve i zaželio da ovo misno slavlje proteče u istinskoj molitvi za sve naše poginule, ali i za sve žive kako ovdje u župi Vinici sa svim njezinim žiteljima po selima: Pasič, Vinica, Podzavelim, Rošnjače, Zaljut, Mijakovo Polje, tako i odseljene s najvišim brojem u Hrvatskoj, a ima ih i po svijetu.

                U svojoj propovijedi o. Jozo govorio je o poginulima za našu hrvatsku slobodu u svim ratovima s oslonom na evanđelje dana, u kojem se govori o pogibiji Ivana Krstitelja u tvrđavi Maheront ponad Mrtvoga mora, kojega je dao pogubiti mačem za vrijeme svoga rođendanskog slavlja tetrarh Galileje i Pereje Herod Antipa (vladao: 4. pr. Kr. – 39. po. Kr.). Razlog Ivanova ubijanja je njegova izrečena Božja istina o životu i životnom ponašanju upravo toga Heroda i Herodijade, a zbog istine o ljubavi prema svome domu i domovini poginuli su i svi naši branitelji jer su je branili, a nisu nikoga napadali da bi oteli tuđi dom i tuđu domovinu.

                Za vrijeme ove Mise pjevao je Župni zbor iz Grabovice pod vodstvom župnika don Blaža, te su svojim lijepim pjevanjem uzveličali ovaj događaj u Vinici na uređenom spomeniku s ispisanim imenima svih poginulih u Drugome svjetskom ratu, među kojima je i jedna obitelj Bilobrka iz koje su poginuli otac i pet njegovih sinova. Bog će svaki glas i svaku riječ popijevki i misnih pijevnih dijelova nagraditi obilnom milošću pjevačima, kao i svima nazočnima na ovome slavlju koje je uoči Dana 25. obljetnice Oluje, Dana pobjede, Dana branitelja i Dana domovinske zahvalnosti koja je protežna od Republike Hrvatske na sve države u kojima danas žive Hrvati.           Ovom zgodom valja podsjetiti da je 1. prosinca 2018. položena ploča kod crkve hrvatskih mučenika u Udbini župe Vinice s uklesanim brojem gore spomenutih žrtava u Drugom svjetskom ratu i Domovinskom ratu iz te župe zahvaljujući župniku don Jakovu i njegovim suradnicima. To je mjesto općega hrvatskoga pijeteta i žalovanja s molitvama upućenima Bogu, gospodaru života i smrti, kao i velikom platcu za očitovanu istinu i samo istinu.

                Na ovaj župni blagdan sabralo se podosta Viničana iz same župe kao i iz Splita i njegova okružja, a bilo ih je i iz Zagreba, Osijeka, čak i iz inozemstva unatoč raznim nevoljama što su povezane s pandemijom koronavirusa, a jedna od njih jesu i zatvoreni granični prijelazi četvrte razine, što ovaj kraj dobrano pogađa jer se umnažaju kružni i brojni kilometri da bi se došlo do ovoga svetoga tla gdje blista spomenik za 283 poginula Hrvata za svoju Domovinu i gdje se vijore hrvatske zastave što ih je poslao iz Kalifornije Josip Kovač sa svojom obitelji.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.