Bill Gates: Uskoro tehnologija koja bi mogla zamijeniti pametne telefone

Bill Gates, suosnivač Microsofta, zamišlja svijet u kojem su pametni telefoni zamijenjeni elektronskim tetovažama, koncept koji zvuči kao da je proizašao iz znanstveno-fantastičnog romana.
Ove privremene, električno provodljive tetovaže bi se nanosile izravno na kožu, efektivno pretvarajući naša tijela u žive uređaje za komunikaciju.

Prvobitno razvijen od strane Chaotic Moon Studios za medicinske primjene, ova futuristička tehnologija privukla je Gatesovu pažnju kao sljedeća prekretnica u personalnom računarstvu. Toliko je uvjeren u njegov potencijal da je mnogo uložio u njegov razvoj, kladeći se da će postati pametni telefon sutrašnjice.

Ideja da naše komunikacijske uređaje doslovno imamo pod kožom je istovremeno fascinantna i uznemirujuća. Iako bi mogao revolucionirati način na koji komuniciramo s tehnologijom i jedni s drugima, ona također postavlja ozbiljna pitanja o privatnosti i granicama između čovjeka i stroja, piše Avaz.

Koncept elektronskih tetovaža predstavlja značajan korak ka transhumanizmu, uvjerenju da tehnologija može poboljšati ljudske fizičke i kognitivne sposobnosti. Ovaj pomak s vanjskih uređaja na integriranu tehnologiju označava potencijalnu prekretnicu u ljudskoj evoluciji.

Gatesovo predviđanje je u oštroj suprotnosti s vizijama drugih tehnoloških lidera. Mark Zuckerberg se, recimo, kladi na naočale proširene stvarnosti koje će zamijeniti pametne telefone, naglašavajući različite puteve koje tehnološki divovi predviđaju za našu digitalnu budućnost.

Prelazak na takvu integriranu tehnologiju mogao bi dramatično promijeniti naš odnos s uređajima. Dok jedni to smatraju napretkom, drugi su zabrinuti zbog potencijala povećane zavisnosti od tehnologije. Ova zabrinutost nije neutemeljena, o čemu svjedoči rastući problem zavisnosti od pametnih telefona, što je dovelo do inovativnih rješenja poput aplikacija dizajniranih da potaknu aktivnosti na otvorenom.

Potencijalne prednosti i alarmantni nedostaci
Zagovornici elektronskih tetovaža ističu njihove potencijalne prednosti, posebno u zdravstvu. Ovi uređaji bi mogli revolucionirati medicinsko praćenje, omogućavajući rano otkrivanje stanja poput srčanog i moždanog udara. Implikacije za preventivnu medicinu i personalizovanu zdravstvenu njegu su duboke.

Međutim, mogućnost da se sve funkcije pametnog telefona – od telefonskih poziva do bankarstva i geolokacije – integriraju u našu kožu izaziva značajnu zabrinutost za privatnost. Kontinuirani prijenos osobnih podataka u ogromne baze podataka mogao bi dovesti do razine nadzora i kontrole bez presedana.

Ovaj scenarij sablasno odjekuje distopijskim vizijama autora poput Georgea Orwella potičući poređenja sa stanjem nadzora prikazanim u njegovom djelu “1984”. Granica između tehnološkog napretka i invazije na privatnost postaje sve nejasnija, ostavljajući mnoge da dovode u pitanje cijenu takvog napretka.

Potencijalno široko usvajanje elektronskih tetovaža postavlja brojne etičke dileme. Pitanja vlasništva podataka, pristanka i prava na prekid veze postaju najvažnija u svijetu u kojem su naša tijela stalno na mreži.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.