Bezgrješno Začeće B. D. Marije

Ovaj blagdan vraća vjernike u prapočetke kada je Eva pogriješila skupa sa svojim mužem Adamom, a Bog je izabrao novu Evu – Mariju koja će roditi Bogočovjeka Isusa Krista novoga Adama. Inače u došašću su istaknuti ovi sveti likovi: B. D. Marija, sv. Josip i Ivan Krstitelj s kojima razmišljamo o tijeku svete povijesti spasenja i s kojima se molimo za blagoslov svega u svome životu i za uspjeh svih naših pothvata u Bogu. Bezgrješno Začeće ili Neoskvrnjeno Začeće odnosi se na Gospu koja je očuvana od ljage iskonskoga grijeha što su ga počinili i nama u baštinu ostavili praroditelji Adam i Eva. Spomenuti Gospin blagdan ima najidealnije mjesto u došašću jer se sviješću vraćamo u ono početno vrijeme zbivanja i iščekivanja Mesije. Neki siju pšenicu u posebne posude na ovaj blagdan, obavljale su se mise za rudare i pripremale su se prstenske užine za one mladence koji će se vjenčati na Božić.

MJESECI U MOLITVI Prosinac je za... Bezgrješno začeće - Glas Koncila

Sv. Lucija, Lucinje

Oni koji nisu prije posijali pšenicu u posude to čine na Lucinje. U tu se pšenicu, kad za to dođe vrijeme, stavljaju tri svijeće, a mi Hrvati obavijemo ih i hrvatskom trobojnicom. Svijeće se pale za vrijeme blagovanja od polnoćke do Sveta tri Kralja. Neki vjernici imaju običaj pripremiti božićne baklje za polazak na polnoćku. Tada se također u vodu potapaju grančice šljive, višnje ili sličnoga drveća koje do Božića procvjeta. Sv. Lucija je zaštitnica očiju i vida. Budući da je do Božića ostalo još 12 dana, djevojke su na ceduljice ispisivale imena svojih momaka i svakoga dana po jedan papirić bacale bi u vatru, a dvanaesti papirić s imenom mladića koji ostane zadnji značio bi da je to njezin budući zaručnik s kojim će se vjenčati, proživljavati ljepotu obiteljskoga života i rađati djecu. Nekad bi se događalo i to da na dvanaestom papiriću ne bude imena, što je značilo da još nije došlo vrijeme udaje za dotičnu djevojku.

Sv. Toma

Na Tomin dan postoje određeni običaji u svezi s pripremanjem hrane, posebice božićnoga kruha i božićnih kolača. Djevojke se mole sv. Tomi za budućega mladoženju. Žene vapiju da se za Božić okupe svi ukućani: Sveti Toma, dotraj mi sve doma! Ovaj apostol želio je sve vidjeti, čuti i doživjeti, pa mu se posebno Krist ukazao da bi ga vidio, osjetio i doživio. On je uzor vjernika koji vjeruje a ne vidi.

Tucindan

https://www.spar.hr/content/dam/sparhrwebsite/dobar-tek/new/glavna-jela/pecenapurica.jpg/jcr:content/renditions/responsive.968.545.noborder.c91b6fbfa880d35f.jpg

U nekim krajevima kolju se prasci i živad za božićnu pečenku, te se taj dan zove Tucindan (od tuka) a ponegdje Kokošji badnjak. Narod je uvijek spreman na stvaranje pučkoga teatra pa što god se događalo. I to ima veze s ljudskim, a kršćanstvo mu daje dublju razinu tumačenja, tj. sve mora biti usmjereno prema duhovnoj dimenziji proslave i doživljaja Božića, a ne da se za ovaj blagdan samo jede i pije kao što su nekoć činili pogani slaveći svoje blagdane.

prof. Ilija Drmić

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.