Alkoholizirani vozač u BiH plati 100KM kazne, u Srbiji 1.600KM a u Hrvatskoj čak 2.600KM

Prema podacima Federalne uprave policije i MUP-a Republike Srpske, u prvoj polovici ove godine zabilježen je porast broja prometnih nesreća, no broj poginulih manji je u odnosu na isto razdoblje prošle godine. Stručnjaci smatraju da bi stroža kaznena politika mogla biti ključ za poboljšanje sigurnosti na cestama.

Danas je policija u Doboju uhitila vozača s više od tri promila alkohola u krvi, kojeg je nakon uhićenja pustila uz novčanu kaznu od 100 maraka. “Da je isti prekršaj počinio u Srbiji, kazna bi iznosila 1.600 maraka, dok bi u Hrvatskoj platio čak 2.600 maraka,” navedeno je iz policijskih izvora. Vožnja pod utjecajem alkohola, uz neprilagođenu brzinu, jedan je od najčešćih uzroka nesreća na cestama. U prvih šest mjeseci ove godine zabilježeno je 16.619 nesreća, od čega 105 sa smrtnim ishodom.

Stručnjak za promet Mirza Sarajlić naglasio je da je potrebna revizija cestovne sigurnosti u skladu s europskim standardima. “To kod nas nikada nije rađeno,” istaknuo je Sarajlić, dodajući kako je nužno prilagoditi zakonski okvir europskim praksama.

Njegov kolega, prometni vještak Adis Imamović, skrenuo je pozornost na važnost kontroliranja uvjeta za polaganje vozačkih ispita i tehničke ispravnosti vozila. “Sve to doprinosi rješenju problema,” rekao je Imamović, ukazujući na potrebu poboljšanja sigurnosnih standarda.

Na nedavnoj Međunarodnoj konferenciji “Sigurnost prometa u lokalnoj zajednici” održanoj u Banjoj Luci, istaknuto je kako je Republika Srpska smanjila broj poginulih u prometu za 33 posto u posljednjih deset godina. Ministar prometa i veza RS, Nedeljko Čubrilović, istaknuo je značaj prevencije i ulaganja u prometnu sigurnost. “U posljednjih 15 godina imali smo 3,7 milijardi štete. Taj podatak jasno pokazuje koliko je važno baviti se ovim problemom,” poručio je Čubrilović.

Prema podacima FUP-a, broj prometnih nesreća povećan je na području većine županija, osim u Tuzlanskoj i Sarajevskoj, gdje je zabilježeno smanjenje. U prvih šest mjeseci ove godine zabilježene su 11.442 prometne nesreće. O ozbiljnosti ovog problema svjedoče globalni podaci prema kojima svaki dan u prometnim nesrećama strada 3.000 ljudi, odnosno 1,3 milijuna godišnje, dok su ozljede u prometu među tri vodeća uzroka smrtnosti u svijetu.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.