Alarmantan broj novozaraženih u Hercegovini, prijeti li zdravstvenom sustavu kolaps?

Proteklih tjedana na području Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ) povećan je broj novih slučajeva koronavirusa. Po broju zaraženih na 100 tisuća stanovnika prednjači Mostar u kojem je i danas 57 novozaraženih. Mostarskoj COVID-bolnici gravitiraju i zaraženi s kliničkom slikom iz susjedne Županije Zapadnohercegovačke.

Umor je u radu zdravstvenih djelatnika postao svakodnevica. Istražili smo, može li stalan pritisak na institucije dovesti do kolapsa zdravstva u južnim hercegovačkim županijama?

Samo u proteklih nekoliko dana Hercegovačko-neretvanska županija izlazi s troznamenkastim brojem zaraženih, što je alarmantan broj. Ubroji li se i stalan broj novih zaraženih u Županiji Zapadnohercegovačkoj, statistika nimalo ne ohrabruje.

U Sveučilišnoj kliničkoj bolnici Mostar nastoje ne razmišljati o suhoparnim brojkama, nego spašavati svaki život pojedinačno, uz posebnu brigu da ne dođe do zaraze zdravstvenog kadra.

Adrijana Pandža, glasnogovornica bolnice, naglašava da su kapaciteti stalno oko 40 posto popunjenosti.

    “Ono što želim napomenuti je da se taj broj kreveta u COVID bolnici više puta mijenjao, a čak i u maksimalnoj popunjenosti postoji rezervni plan za dodatne kapacitete. Sve, ipak, činimo da do toga ne dođe. Umora ima, to je evidentno, ali osoblje je potpuno svjesno poziva kojeg žive”, kazala je Pandža.

U Domu zdravlja Mostar upozoravaju građane da je maska najbolja i najjednostavnija obrana od virusa u zatvorenim i napučenim mjestima.

Svakodnevni pritisak je očekivano veći s početkom rada obrazovnih institucija i hladnijim vremenom, ali zdravstveni sustav je spreman i već ima prilično iskustvo u vlastitoj zaštiti, ali i brizi za zdravlje stanovništva.

Ravnatelj Doma zdravlja Mostar Mario Kordić napominje da je samo jutros testirano 250 osoba, a broj pozitivnih je stalno oko pola do dvije trećine testiranih.

    “Ono što je u Domu zdravlja dobro jeste da mi to sve još uvijek stižemo svladati, ali porast brojki zabrinjava. Ono što brine jeste da su ugostiteljski objekti ponovno počeli raditi praktično u punom kapacitetu, što se vidi i na epidemiološkoj slici, pa bih molio inspekcijske službe, koje imaju jasne upute s federalne razine, da upozoravaju, alarmiraju i unose red, kako bismo to iskontrolirali koliko je moguće”, ističe Kordić.

U obje ove zdravstvene institucije ne žele se predati razmišljanju da nam slijedi kolaps u zdravstvu, ali da nismo daleko od takvog scenarija, jasno daje do znanja glasnogovornik Vlade Hercegovačko-neretvanske županije i član Kriznog stožera Pero Pavlović.

    “Pokazatelji koje imamo jasno govore da je situacija itekako ozbiljna. Ono što je u ovom trenutku ključno jeste pokušati sve nas još jednom uvjeriti da se pridržavamo jednostavnih mjera zaštite i prevencije. To je jedino što možemo učiniti za zaustavljanje, odnosno usporavanje širenja virusa. Ukoliko to ne napravimo, opravdan je strah od kolapsa u zdravstvu”, kazao je Pavlović.

Jednostavne mjere, ponovit ćemo još jednom, redovito prozračivanje prostorija u kojima boravimo, držanje fizičke distance te nošenje maski u svim ambijentima u kojima je nemoguće biti udaljen od drugih osoba, javlja BHRT.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.