Ako želite lijep travnjak, sjetvu obavite u jesen

Jesen je idealno vrijeme za sjetvu travnih smjesa. Travne vrste imaju dovoljno vremena da razviju busen u periodu jeseni, da se dobro ubokore, minimalna je opasnost od korova, te iduće godine imaju znatno bolji porast u odnosu na one sijane u proljetnom roku. Od travnih smjesa najviše se koriste Univerzalna, Sunce, Sjena i Sport.

Travnjaci predstavljaju važan dekorativni element u uređenju svakog vrta. Ne samo da prostor oko kuće čine ljepšim i ugodnijim, nego i u nama stvaraju osjećaj smirenosti i zadovoljstva. Ako želite imati lijep i kvalitetan travnjak onda sjetvu obavite početkom jeseni.

Postoji više razloga zašto je sjetva travnih smjesa u jesen najbolji izbor.

Novo u ponudi – FRIEND poslastice za pse

Rujan mjesec je najbolji za sjetvu travnjaka

Rujan je, tvrde stručnjaci, uz proljetne mjesece, najidealniji mjesec za sjetvu travnjaka. Razlog tomu jeste što krajem ljeta trava vrlo intenzivno raste, a vremenske prilike su najpovoljnije – temperature nisu previsoke niti preniske, sunca još ima dovoljno da bi nikla i fino rasla, a i kiša je češća nego u ljetnim mjesecima pa je zemlja dovoljno vlažna.

Iz istog razloga rujan je idealan mjesec i za dosijavanje postojećeg travnjaka te sijanje kompletno novog, ako ste nezadovoljni starim. Jesensku sjetvu je potrebno obaviti tako da mladi travnjak ima minimalno 40-50 dana za razvoj nakon nicanja, a prije zime, kako bi se stvorile rezerve hrane potrebne biljkama tijekom zimskog perioda.

STIHL puhače potražite u Sjemenarni, ovlaštenom STIHL trgovcu

Idealno vrijeme za jesensku sjetvu trava, odnosno zasnivanje travnjaka, na području Hercegovine, je od sredine rujna do sredine listopada.

 Tlo treba dobro pripremiti

Prije sjetve potrebno je pripremiti tlo, tj. dobro ga prekopati, a zatim pognojiti organskim gnojivom, primjerice Vrtko ili Povrtko. Osim ovih gnojiva možete koristiti i organsko peletirano gnojivo Biorex. Izbjegavajte primjenu domaćeg stajskog gnoja koje je obično puno sjemena korova s kojim kasnije imate velikih problema i koje vrlo često „zaduši“ biljke koje niču iz sjemena parkovskih trava.

Nakon gnojidbe, tlo usitniti do fine mrvičaste strukture i dobro poravnati. Tako pripremljenu površinu potrebno je ostaviti nekoliko dana da se tlo malo slegne.

Odabir travne mješavine za sjetvu

Potrebno je odabrati odgovarajuću mješavinu parkovskih trava, koja prvenstveno ovisi o položaju travnjaka (da li će travnjak biti u sjeni, odnosno djelomično ili potpuno osunčan). Izbor travne mješavine također ovisi i o namjeni travnjaka (da li će se po travnjaku hodati, igrati ili će se samo kositi).

Ovisno o namjeni travnjaka možete birati jednu od travnih smjesa: UniverzalnaSunceSjenaSport. Ako imate stari travnjak sa „ćelavim“ mjestima kojeg je potrebno dosijati onda birajte travnu smjesu za Dosijavanje.

Poboljšanje kvalitete tla i ubrzavanje nicanja sjemena postiže se dodavanjem odgovarajućeg supstrata za travnjake, primjerice Hawita.

Hawita potground – njemački premium supstrat za sjetvu i pikiranje povrtnica i cvijeća

Sjetvena norma je 20-40 gr sjemena trave na 1 m² tla, ovisno o travnoj mješavini. Nakon sjetve, sjeme je potrebno laganim grabljanjem pokriti sa oko 1 cm do 2 cm tla ili supstrata.

Sljedeća radnja je valjanje i zbijanje tla, a nakon valjanja je potrebno obaviti zalijevanje tla laganim kišenjem. Dalje zalijevanje ovisi o količini padalina te ako one izostaju potrebno je navodnjavanje. Adekvatna vlažnost tla posebno je bitna u trenutku nicanja trava, tako da u tom periodu tlo mora biti uvijek vlažno.

Puno više informacija o zasnivanju travnjaka i izboru travnih smjesa doznajte od Sjemenarnine Agro Podrške na broj telefona 063/700-700.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.