Visoko sudbeno i tužiteljsko vijeće Bosne i Hercegovine (VSTV) je svjesno da je za značajno unapređenje postupaka iz svoje nadležnosti i unapređenje rada pravosuđa u cjelini potrebno redefinirati rješenja sadržana u važećem Zakonu o VSTV-a.
VSTV se oglasilo odgovarajući na učestala pitanja novinara, nakon što je objavljena informacija da je BiH od Europske komisije dobila uvjetnu preporuku za status kandidata za članstvo u europskoj zajednici država uz ispunjavanje, između ostalog, uvjeti vezani uz donošenje paketa zakona o pravosuđu.
Podsjećaju da je Vijeće tijekom 2018. godine podnijelo Ministarstvu pravde BiH opsežnu inicijativu za izmjenu Zakona o VSTV-u BiH, koja je rezultat višegodišnjeg iskustva u primjeni važećeg zakona, te nastojanja da se dosljednijem implementirati međunarodne standarde i preporuke stručnih misija koje provode stručnjaci angažirani od strane EU u nekoliko područja u nadležnosti Vijeća.
Inicijativa VSTV-a BiH ocijenjena je kao dobra polazna osnova za definiranje konačnih rješenja kojima bi se uredila sva bitna pitanja za rad VSTV-a BiH, od sastava i izbora članova Vijeća, njegovog unutarnjeg ustroja, osn. uvjete i postupak imenovanja i napredovanja nositelja pravosudnih funkcija, kriterije i postupak njihova ocjenjivanja, pitanja stegovne odgovornosti, kao i podnošenje i provjeru izvješća o imovini i druga pitanja – stoji u priopćenju VSTV-a.
Također, kako dodaju, Vijeće je dalo aktivan doprinos u procesu predlaganja izmjena i dopuna Zakona o VSTV-u BiH, za koje je ocijenjeno da su potrebne kako bi se ciljano iu najkraćem mogućem roku poboljšao zakonodavni okvir, posebice u području integriteta članova Vijeća i nositelja pravosudnih funkcija.
Vijeće je sa žaljenjem konstatiralo da Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Visokom sudbenom i tužiteljskom vijeću BiH, koji je utvrdilo Vijeće ministara BiH u lipnju 2021. godine, nije dobio potrebnu većinu u Domu naroda, nakon što je prethodno usvojen u Zastupničkom domu Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine.
S tim u vezi, VSTV BiH je u lipnju 2022. godine uputilo dopis Ministarstvu pravde Bosne i Hercegovine u kojem je naglašeno da je potrebno bez odlaganja nastaviti aktivnosti na unapređenju zakonodavnog okvira u ovoj oblasti, odnosno pokretanju nove zakonske regulative. postupak.
Ministarstvo pravde Bosne i Hercegovine dostavilo je 29. kolovoza ove godine VSTV-u BiH Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o VSTV-u BiH, koji je VSTV BiH razmotrilo na sjednici održanoj 28. rujna ove godine i tom prilikom izdao Mišljenje na Nacrt zakona.
Mišljenjem se podržava Prijedlog zakona kojim se uređuju pitanja sukoba interesa članova VSTV-a BiH, zatim podnošenje i provjera izvješća o imovinskom stanju sudaca, tužitelja i članova VSTV-a BiH, uspostavljanje kapaciteta za provjeru navedenih izvješća od strane formiranje posebne ustrojstvene jedinice u okviru Tajništva VSTV-a i Bosne i Hercegovine, zatim uvođenje pravnih lijekova protiv odluka o imenovanju, redefiniranje stegovnih prekršaja, te izmjena pojedinih odredbi o stegovnom postupku koji se vodi protiv sudaca i tužitelja, kao i članova Vijeća, kao i pravila o nespojivim dužnostima i uvjetima pod kojima suci i državni odvjetnici mogu obavljati dodatne poslove.
U Mišljenju je Vijeće dalo i niz konkretnih prijedloga koji imaju za cilj osigurati veću jasnoću i dosljednost zakonskog teksta, kako bi se izbjegli problemi u njegovom tumačenju i primjeni, nakon usvajanja u saborskoj proceduri. Vijeće izražava nadu da će Nacrt zakona dobiti potrebnu podršku.
No, Vijeće ističe da je bez odlaganja potrebno nastaviti rad na izmjenama kompletnog Zakona o VSTV-u BiH bez obzira na ovu zakonodavnu inicijativu, koja je ograničena na određena pitanja. Vijeće ostaje predano davanju maksimalnog doprinosa ovom procesu.
Kada je riječ o Prijedlogu zakona o sudovima BiH, VSTV BiH je 15. rujna ove godine zaprimilo dopis Ministarstva pravde BiH kojim se traži dostavljanje mišljenja na Prijedlog zakona o sudovima BiH. sukladno članku 17. točka 28. Zakona o VSTV-u BiH. U tijeku je analiza dostavljenog Nacrta zakona koji će Vijeće razmatrati početkom narednog mjeseca – priopćeno je iz VSTV-a.