Na danas održanoj 16. sjednici općinskog vijeća općine Posušje, vijećnici su donijeli odluku o dobitnicima javnih priznanja općine Posušje.
Tako će priznanje Zlatna plaketa „Grb općine Posušje“ posthumno dobiti Ante Kovač – Fiza i tvrtka Meggle BH, a zahvalnicu općine Posušje dobit će Branko Biško Panko. Priznanja će biti dodijeljena na svečanoj sjednici općinskog vijeća općine Posušje koja je već zakazana za srijedu 10. kolovoza.
Na Javni poziv za podnošenje poticaja za dodjelu javnih priznanja općine Posušje stigla su četiri poticaja za dodjelu javnih priznanja. Od toga jedan poticaj nije došao u predviđenom roku i nije uzet na razmatranje. Spomenimo da je vijećnik HSS-a BiH Mario Šušnjar podnio poticaj da se javno priznanje Zlatna plaketa „Grb općine Posušje“ dodijeli posmrtno Anti Kovaču – Fizi.
Vijeće mjesne zajednice i mještani Mjesne zajednice Čitluk su podnijeli poticaj da se javno priznanje zahvalnica općine Posušje dodjeli Branku Biški Panki, dok je poticaj za dodjelu Zlatne plakete „Grb općine Posušje“ tvrtki Meggle BH podnio načelnik Ante Begić.
Svi prijedlozi su na današnjoj sjednici usvojeni jednoglasno.
Zlatna plaketa „Grb općine Posušje“ Anti Kovaču Fizi
Ante Kovač Fiza rođen je 30.11.1947. godine u Posušju. Osnovnu školu završio je u Posušju, a gimnaziju u Širokom Brijegu. Na prirodoslovno-matematičkom fakultetu u Zagrebu na odsjeku za eksperimentalnu fiziku 11. 7.1973. postigao je visoku stručnu spremu, te je stekao stručni naziv diplomirani inženjer fizike. Vraća se u Posušje i osniva radni odnos u gimnaziji — Srednjoškolskom centru kao profesor fizike. 1974. godine odlazi u Zadar na odsluženje vojnog roka gdje završava školu za rezervnog vojnog oficira. Poslije odsluženja vojnog roka, vraća se u gimnaziju u Posušju, gdje je i proveo većinu radnog vijeka. Sudjelovao je na brojnim projektima čija je važnost bila usmjerena široj zajednici. Jedan je od pokretača projekta Brane Tribistovo. Od 1. 9.1984. godine postaje direktor RO Tvornica ručnih svjetiljki „Svjetloplast“ u osnivanju. Cilj osnivanja tvomice bio je zapošljavanje osoba s invaliditetom, a tvornica je upošljavala oko 30 zaposlenih od kojih je 40% bilo osoba s invaliditetom. 15. 2. 1987. tvornica započinje s radom, a Ante se vraća u radni odnos u Srednjoškolski centar Posušje. 18. 9.1991. godine pristupa osnivanju HVO Bosne i Hercegovine. U HVO ostaje do 30. 6. 1994. godine. Kao pripadnik postrojbi HVO-a Posušje, obnašao je dužnost zapovjednika Prve posuške bojne u vremenu od 3. 10. 1991. do 14. 4. 1993. godine. 29. 12. 1993. godine imenovan je za zapovjednika Prve domobranske pukovnije HVO-a. Na dužnosti zapovjednika Prve domobranske pukovnije ostaje sve do 30. 6. 1994. godine. 28. 12. 2005. godine Predsjednik Republike Hrvatske i Vrhovni zapovjednik oružanih snaga Republike Hrvatske dr. Franjo Tuđman odlikuje ga Redom hrvatskog trolista. Poslije odlaska iz HVO-a Posušje, vraća se u Srednjoškolski centar gdje je nastavio raditi kao profesor fizike do kraja radnog vijeka. Pokrenuo je obilježavanje Dana branitelja svih postrojbi u Posušju uz pomoć zapovjednika posuških postrojbi i tadašnje vladajuće strukture. Cijeli radni vijek u fokusu mu je bilo prenošenje znanja na mlade generacije kako bi se čim bolje pripremili za svoje životne pozive i u tome je ostavio veliki trag. Istinski se zalagao za razvoj cijelog Posušja na svim projektima u kojima je sudjelovao.
„Knjige su najjače oružje, a znanje je nepobjediva sila. Mi profesori ove gimnazije ne možemo vas natjerati da primite svo znanje koje stavljamo pred vas, naš je zadatak da vas naučimo kako da čitate knjige, kako da koristite najjače oružje“, bile su njegove riječi, stoji u obrazloženju odluke.
Zlatna plaketa „Grb općine Posušje“ tvrtki Meggle BH
Meggle BH jedan je od najvažnijih brandova mliječnih proizvoda i prerađevina u Bosni i Hercegovini. Zapošljava 220 djelatnika, od kojih je dobar dio zaposlen u administrativno- distributivnom sjedištu u Posušju. Surađuje sa oko 1 400 farmera čije su farme rasprostranjene po cijelom teritoriju Bosne i Hercegovine i od kojih se na godišnjoj razini otkupi oko 50 milijuna litara svježeg mlijeka. Također su društveno odgovorna tvrtka koja od početka potpomaže humanitarne projekte i one od javnog interesa kako na lokalnoj razini u Posušju, tako na razini cijele BiH. Prije točno dvadeset godina, kompanija Meggle u Bosni i Hercegovini je započela proizvodnju domaćih mliječnih proizvoda. Od 1996. godine Meggle ulazi na BiH tržište putem distributera, dok se dvije godine nakon toga osniva i Meggle d.o.o. Posušje, koje koristi uslužne djelatnosti lokalne mljekare. Na samim početcima, Meggle je potrošačima bio poznat po vrhunskim proizvodima kao što su: maslac, mlijeko, vrhnje za kavu i raznim sirevima, dok se jasna liderska pozicija kristalizira tek nakon pokretanja vlastite domaće mljekare i domaće proizvodnje 2002. godine. Otkupljujući svaku kap mlijeka od domaćih farmera, pažljivom kontrolom i preradom sirovine u Meggle mljekari, godinama nastaju vrhunski proizvodi s BH adresom, kao što su: mlijeko, jogurt, svježi sir, kajmak, kiselo vrhnje, vrhnje za kuhanje…
Ponosni su i sretni što su uspjeli održati domaću proizvodnju u njenom punom kapacitetu svih ovih godina, čak i u kriznim vremenima, što daje optimizam da će tako nastaviti i u budućnosti. Osim vjernih potrošača, za ovaj uspjeh zaslužni su svi njihovi poslovni partneri, a posebno domaći farmeri od kojih otkupljuju visoko kvalitetno mlijeko, kao i vrijedni uposlenici koji upravljaju modernim proizvodnim postrojenjima. Ove godine slave sa svima njima. Kvaliteta domaćih Meggle proizvoda prepoznata je i izvan granica BiH, pa se isti mogu pronaći na policama maloprodajnih lanaca, kao i drugim prodajnim kanalima u Makedoniji, Albaniji, Kosovu, Srbiji, ali i zemljama EU — Hrvatskoj, Sloveniji, Rumunjskoj, Bugarskoj i Švedskoj. Kroz više od dvadeset godina poslovanja Meggle je u lokalnoj zajednici postao sinonim za kvalitetu, sigurnost i povjerenje koje je kroz omiljene domaće okuse preraslo u čistu ljubav. Uz kontinuirana ulaganja u najsuvremenije proizvodne tehnologije i učvršćivanjem poslovanja s kooperantima, Meggle će i u narednim godinama nastaviti na stolove donositi samo najbolje iz prirode. Važno je napomenuti da je tijekom ovih godina Meggle razvio posebnu vezu sa lokalnom zajednicom kroz mnogobrojne društveno odgovorne aktivnosti koje planira nastaviti i u budućnosti, stoji u obrazloženju odluke.
Zahvalnica općine Posušje Branku Biški – Panki
Poticaj za dodjelu Zahvalnice općine Posušje Branju Biški predaje se zbog njegovog angažmana u podizanju kvalitete života u pogledu infrastrukture. Sa svojim zahtjevima se obraćao na više strana i tako dolazio do sredstava. Moramo napomenuti da su u svemu tome razumijevanje imali i Općina Posušje, zajedno s Javnom ustanovom Urbikom, ŽZH, te Upravom za ceste, tako da je svaki zaselak (ukoliko su to dopuštali uvjeti) dobio rasvjetu. Ne samo u MZ Čitluk, već i u MZ Vinjani. Zbog njegovog angažmana s mještanima i gospodarstvenicima osigurana je rasvjeta od osnovne škole u Čitluku do Doma, za Mariće i Tomića Brig. Ti je i mnoštvo ostalih akcija koje je on koordinirao po svim zaseocima u MZ Čitluk. Zajedno s gore navedenim radi na rješavanju izgradnje nogostupa zapadno od osnovne škole prema Vinjanima i sa Upravom za ceste ostvaruje izgradnju istog do Vinjanskog doma. Jedan od zahtjevnijih projekta je bio proširenje učeničkog kapaciteta područne škole u Čitluku — Dinko Galić-Kiko.
Jasno je da mještani i on sam nisu financirali dogradnju škole, ali njegovim pomaganjem Općini Posušje koja je projekt vodila, ali i suradnjom sa Središnjim državnim uredom za Hrvate izvan RH Vlade Republike Hrvatske, kao i lobiranjem kod županijske vlasti, projekt je uspio na ponos i zadovoljstvo svih aktera. Ipak za najvrjedniji projekt izdvajamo onaj iz mjesne zajednice Vinjani, odnosno u Marića Docima. Tu je naime živjela obitelj Danke Galića, koja ima osobu s 100 postotnim invaliditetom. Zaselak Marića Doci, u Vinjanima, daleko je od bilo kakvih centara, još kada se pridodaju zimski uvjeti i nemogućnost blagovremene reakcije, novo mjesto prebivanja za obitelj Galić se nametnulo kao potrebno i važno. Na zamolbu tadašnjeg načelnika Općine Posušje Branka Bage došlo se na ideju da se izgradi prikladna kuća za obitelj Galić. Zahvaljujući Dankinu bratiću, Zdenku Galiću, osigurano je građevinsko zemljište. Prikupljena su sredstva, gdje se opet ističe Branko Biško, zajedno s Općinom Posušje, gospodarstvenicima, javnim poduzećima, njezinim ustanovama, županijskom vlasti, te se izgradila kuća obitelji Galić. Također, treba napomenuti da su mještani MZ Čitluk i MZ Vinjani, ali i mještani drugih mjesnih zajednica motivacijom Branka Biške dolazili na humanitarne koncerte koju su se svake godine održavali u MZ Čitluk i na kojima su se prikupljala značajnija financijska sredstva i koja su donirana najpotrebitijima. Branko Biško-Panko je pomagao Općini Posušje u uređenju lokaliteta oko Starog mosta i stećaka na Ričini, kao i udruzi groblja Ričina na uređenju groblja. Mještani MZ Čitluk, misle da su ovi gore navedeni rezultati dovoljni da gosp. Branko Biško, dobije priznanje Općine Posušje. Valja napomenuti da ovdje nismo istakli niz manjih projekata za koje često nije tražio sredstva od lokalne vlasti već je to sam financirao uz pomoć gospodarstvenika iz MZ Čitluk i šire. Branko Biško bi često rekao: „Što bih ja učinio bez vas mještana MZ Čitluk i vaše podrške, što bih ja uspio napraviti da nije čitlučkih i vinjanskih gospodarstvenika (a zna se na koga se to odnosi) i što bih ja mogao učiniti da nije lokalne vlasti Općine Posušje i njenih ustanova, Uprave za Ceste ŽZH, Ministarstva okoliša i Ministarstva gospodarstva.“ Na neki način uručujući priznanje za ostvarene projekte i rezultate, gosp. Branku Biški, uručuje se priznanje u svima drugima koje je on sam naveo, ali i poticaj i primjer drugima kako se vodi neka mjesna zajednica, stoji u obrazloženju zahtijeva za dodjelu Zahvalnice općine Posušje, prenosi radioposusje.ba