Cijene barela nafte na svjetskom tržištu proteklih dana su u padu za više od dva posto.
Investitori analiziraju rizik od recesije i potražnju za gorivom zbog podizanja kamata u velikim ekonomijama.
To se ipak ne osjeti u BiH.
Litra dizela gotovo da se ne može naći ispod 3,50 KM.
U Sarajevu cijena dizela se kreće od 3,56 do 3,81 KM, a benzina od 3,36 do 3,56. U Mostaru su slične cijene. Dizel varira od 3,56 KM do 3,71 KM, a u Zenici od 3,56 do 3,76 KM. Benzin je nešto jeftiniji.
U Tuzli litra dizela košta od 3,66 do 3,76 KM, a benzina od 3,31 do 3,56 KM.
Cijene nafte su 2008. godine iznosile maksimalnih 147 dolara po barelu. Tada je gorivo bilo 2,10 KM po litri na crpkama. Prije mjesec dana gorivo je koštalo 134 dolara po barelu, a na crpkama u BiH je tada već bilo 3,26 KM po litri.
Dakle, gorivo je danas jeftinije 23 posto nego 2008. godine, ali je litra na crpkama skuplja preko 70 posto u odnosu na to razdoblje, navodi se u statusu koji kruži društvenim mrežama.
Jedan od načina da se ublaži novo povećanje jeste ograničenje marže na cijene goriva, ali ni to nije dovoljno, kaže Adnan Smailbegović, predsjednik Udruge poslodavaca FBiH.
Najveći udar trpi sektor transporta roba i putnika, ali on se lančano prenosi i na svaku granu proizvodnje, ali i cijene svih proizvoda i usluga za krajnjeg kupca.
Bila je ideja, i mislim da je to trebalo usvojiti, da se privremeno suspendiraju trošarine na gorivo. Prihodi države rastu te trošarine nisu neki prihod koji bi država značajno osjetila, a gospodarstvo i građani bi sigurno osjetili olakšanje kada bi im, za nekih 40 feninga, bila jeftinija litra nafte ili benzina, ističe Smailbegović.