Pelet od ekoloških prihvatljivog energenta postao ekonomski neisplativ

Cijene energenata za proizvodnju toplotne energije posljednjih su dana dosegle rekordne vrijednosti i na području Srednjobosanske županije. Povećana potražnja na svjetskom tržištu dovela je do povećanja izvoza i cijena, a time i nestašice sirovine na području županije.

Dok je do ogrjevnog drveta sve teže doći, cijene peleta su u odnosu na prošlogodišnje drastično veće. Tako je jedan od ekoloških najprihvatljivijih energenata postao gotovo ekonomski neisplativ. S ciljem stabilizacije tržišta Vlada SBŽ-a usvojila je set mjera, među kojima i najavu pojačanog inspekcijskog nadzora nad proizvođačima peleta.

Dok je prosječna cijena peleta, prema podacima Županijskig ministarstva privrede, prethodnih godina iznosila oko 280 maraka, ovih dana doseže iznos od oko 600, s tendencijom stalnog rasta, ali i prijetnjom nestašice na tržištu. Građani se sve teže nose s enormnim poskupljenjima.

„Prije sedam dana tonu sam platio 550 KM. Kad sam ušao u skladištu, trgovkinja mi je prvo rekla da ga nema. A onda sam vidio da je u skladištu 50 tona. Ne prodaje se nego se čeka još veće poskupljenje. Imam 400 maraka mirovinee, za što da kupim, što ću jesti?“, priča Alija Švraka.

Iz jedne od srednjobosanskih firmi za proizvodnju peleta u pismenom odgovoru su naveli da su uzrok poskupljenja, između ostalog, veće cijene repromaterijala i troškova rada, uz ograničenu proizvodnju uslijed nedostatka sirovine.

Naime, šumsko-privredna društva, kako tvrde, ne mogu ispoštovati gotovo ni polovinu od ugovorenih količina. S druge strane, iz poduzeća koje upravlja srednjobosanskim šumama, kao glavnim snabdjevačem sirovinom, kažu da, iako s ograničenim planovima proizvodnje i povećanom potražnjom, zbog koje nisu u mogućnosti da podmire sve potrebe, nisu drastično mijenjali cijene ogrjevnog drveta, koje iznose oko 80 KM po metru kubnom.

Smatraju da realnog opravdanja za toliko poskupljenje peleta nema.

„Povećali smo cijenu u prosjeku za tri do četiri posto, a naši su troškovi porasli, s obzirom na cijenu energenata, ostalih materijala, goriva koje se koristi u našem procesu proizvodnje. Smatramo da toliko povećanje nije opravdano“, navodi Suzana Pajić, izvršni direktor za ekonomske, financijske i komercijalne poslove ŠPD Srednjobosanske šume.

Iz Županijske vlade stava su da cijene diktira europsko tržište i želja pojedinaca za većom zaradom. Da bi to spriječili, tržišna inspekcija Ministarstva privrede izvršila je kontrole poduzeća koje proizvode pelet i utvrdila da pojedini formiraju veleprodajne cijene bez uređenih kalkulacija.

„Došli smo do toga da je cijena po toni peleta u odnosu na prošlu godinu povećana preko 100%. Našli smo da realnog opravdanja za to nema. Naša tržišna inspekcija pojačano prati sve ono što je vezano za formiranje cijena peleta na području županije“, ističe Nisvet Hrnjić, ministar gospodarstva SBŽ-a (SDA).

S ciljem zaustavljanja divljanja cijena, pored najavljenih pojačanih inspekcijskih kontrola, Vlada je, između ostalog, zaključkom dala podršku inicijativi Vlade Federacije da za normalizaciju tržišta i zadovoljenja potreba domaćih potrošača, barem privremeno zaustavi izvoz.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.