Najvjerojatnije se radi o velikom sjevernom kitu, on je stalni stanovnik Sredozemlja, ali svakih nekoliko godina zna biti viđen i u Jadranu, rekao je dr. Tomislav Gomerčić iz Zavoda za veterinarsku biologiju
U subotu oko 15 sati moreplovac je snimio kita između Murtera i Opata koji je ulaz u Kornate.
– Dug je oko 15 metara i dugo je kružio oko nas. Cijeli život sam na moru, ali nikad kita tu nisam vidio. Vidio sam ga u oceanima. Nikad između Murtera i Opata – rekao je Darko Turčinov koji je vozio brod za jednodnevne izlete na Kornate.
Dr. Tomislav Gomerčić iz Zavoda za veterinarsku biologiju na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu rekao je kako se vrlo vjerojatno radi o velikom sjevernom kitu.
– Najvjerojatnije se radi o velikom sjevernom kitu. Svakih par godina zna biti viđen u Jadranu, ali je stalni stanovnik Sredozemlja. Dakle ima slučajeva da zalaze i do našeg Jadrana što nije pretjerano čudno, no s druge strane jest s obzirom na to da nije česti gost – kratko je rekao dr. Gomerčić.
Snimku pogledajte OVDJE.
Veliki sjeverni kit ugrožena je vrsta te je zaštićen zakonom. Njegova prosječna dužina iznosi 20 metara, što je i veće nego ga je procijenio čitatelj koji ga je snimio.
Kitovi u jadranskom moru nisu prizor koji možete očekivati pri bilo kojem odlasku na more. No plovidbom Jadranom, posebice ako odlazite u dublje more, povećavate si šanse da ćete usput vidjeti neke od lokalnih kitova.
Kitovi u jadranskom moru koje možete vidjeti u Hrvatskoj su dobri dupin, kratkokljuni obični dupin, glavati dupin, ulješura, prugasti dupin, veliki kit, bjelogrli dupin i Cuvierov kljunasti kit.
Kitovi su zaštićeni te ih nije dozvoljeno loviti. Ako naiđete na njih u divljini, kontakt je najbolje svesti na minimum. Iako su kitovi, a posebice dupini, druželjubive životinje, ljudski utjecaj može imati negativni učinak na njihove dnevne rutine te može uzrokovati brojne probleme.