Predsjednik Joe Biden rekao je u petak, nakon što su separatisti koje podržava Moskva kazali civilima da autobusima napuste otcijepljena područja, potez za koji se Zapad boji da je dio izgovora za napad.
U jednoj od najgorih kriza nakon Hladnog rata, Rusija želi spriječiti Kijev da se pridruži NATO-u, optužujući Zapad za histeriju, govoreći da ne planira invaziju, dok su Sjedinjene Države i saveznici nepokolebljivi da se vojno jačanje nastavlja.
Postavljen eksploziv
Sirene upozorenja oglasile su se u otcijepljenim područjima Donjecka i Luganska nakon što su pobunjeničke vođe najavile evakuaciju stotina tisuća ljudi u Rusiju.
“Imamo razloga da vjerujemo da ruske snage planiraju napad na Ukrajinu u narednom tjednu, pa čak i u narednim danima”, rekao je Bajden novinarima u Bijeloj kući, dodajući da je Kijev meta.
“Od ovog trenutka sam uvjeren da je Putin donio odluku”, rekao je.
U petak kasno, ukrajinska vojna obavještajna služba priopćila je da su ruske specijalne snage postavile eksploziv na objekte socijalne infrastrukture u Donjecku i pozvala stanovnike da ostanu kod kuće. Ruska federalna služba bezbjednosti nije odmah odgovorila na zahtjev za komentar.
Pozivajući se na dopisnike na terenu, ruske novinske agencije su kasnije izvijestile da su dvije eksplozije pogodile Lugansk, jedan od glavnih gradova u ukrajinskoj otcijepljenoj Narodnoj Republici Lugansk, a dio plinovoda u tom području zapalio.
Ranije je, bez pružanja dokaza, Denis Pušilin, vođa separatista u Donjecku, optužio Ukrajinu da se sprema uskoro napast ta dva područja – optužba za koju je Kijev rekao da je lažna.
Najbolniji gubitnik
Upitana o evakuaciji, sekretarica za štampu Bijele kuće, Jen Psaki, rekla je da je to “dobar primjer” onoga čega se Washington boji.
“Mi smo… dugo predvidjeli za sve vas da će Rusi učestvovati u izgovorima ili koracima koji bi bili predikat ili za rat ili za stvaranje zabune ili širenje dezinformacija na terenu“, rekla je ona novinarima.
Moskva je već zagarantirala državljanstvo mnogim obiteljima u pretežno ruskom govornom području, a za nekoliko sati neke su se ukrcale u autobuse na evakuacionoj tački u Donjecku, odakle su vlasti javile da će otići 700.000 ljudi, piše N1.
Evakuacija je počela nakon što je u petak u zoni sukoba došlo do, prema izvorima, najintenzivnijeg artiljerijskog bombardiranja godinama.
Ukrajina je bila najbolniji gubitak za Rusiju od 14 bivših republika pod njenom kontrolom prije raspada Sovjetskog Saveza 1991. godine.