Na Filozofskom fakultetu Sveučilišta u Mostaru upriličena je humanitarna akcija ”Doručak s ljubavlju” koju organiziraju štićenici udruge roditelja i djece s posebnim potrebama „Vedri osmijeh”, Ured za studente s invaliditetom SUM-a i studenti logopedije i socijalnog rada Filozofskog fakulteta.
Humanitarna akcija započela je u ponedjeljak, 14. veljače i trajat će do utorka, 15. veljače, u vremenskom razdoblju od 10 do 14 sati ispred Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru (u slučaju padalina u holu Filozofskog fakulteta).
Cilj je ove humanitarne akcije potaknuti integraciju osoba s invaliditetom u društvenu zajednicu. Sva prikupljena sredstva u ova dva dana bit će donirana navedenoj udruzi.
Cilj ove akcije je podizanje svijesti o uključivanju osoba s invaliditetom i djece s poteškoćama u razvoju u društvo. Nažalost, još uvijek živimo pod teretom stereotipa i na njih gledamo kao na slabije vidljivu skupinu, kazao je Marijan Tustonja, asistent na Studiju socijalnog rada Filozofskog fakulteta SUM-a i stručni suradnik u Uredu za studente s invaliditetom SUM-a te dodao kako je velik odaziv studenata koji volontiraju i žive svoj poziv koji podrazumijeva pomoć ugroženim osobama i djeci.
Ovim činom Filozofski fakultet daje potporu za prikupljanje sredstava udruzi Vedri osmijeh.
Ovo mi je prvi put da volontiram na Fakultetu, iako sam prije sudjelovala u brojnim humanitarnim akcijama. Toplo preporučujem studentima da se pridruže volontiranju, kazala je Ana Šutalo studentica treće godine logopedije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Mostaru.
Ivana Marijanović, radna terapeutkinja i odgajateljica udruge “Vedri osmijeh“ je rekla da je cilj ovog projekta da štićenici udruge osjete kako je to doći na fakultet i družiti se sa studentima i profesorima. Dodala je da je podjela ljubavi za Valentinovo sa studentima postala tradicija koju namjeravaju nastaviti održavati, piše sumsova.ba
Ovaj projekt podržavaju kuhari, slastičari, a štićenici udruge svakodnevno imaju kulinarske radionice u kojima prave kolače. Trenutno u udruzi ima 17 štićenika koji su polaznici dnevnog boravka.
Što se socijalizacije tiče, neki štićenici su ekstrovertni i otvoreni za nove kontakte dok su neki introvertni i teže se oslobađaju. Nastojimo ih međusobno povezati i to je suština našega rada, naglasila je Marjanović.