Hoće li cijene hrane do kraja godine nekontrolirano rasti?

Je li dovoljno učinjeno kada je riječ o nadmašivanju krize? Koje su sve reforme neophodne, hoćemo li preživjeti inflaciju i kako se boriti protiv nje?

Može li se pomoći građanima bez velikih promjena? U Rezimeu je odgovarao profesor na Ekonomskom fakultetu UNSA Anto Domazet.

Kad se govori o inflaciji, postavlja se jedno važno pitanje: može li se inflacija kontrolirati, to jest, može li se boriti protiv inflacije? Borba protiv inflacije je jako skupa. Postoje podaci da je Amerika ‘80-ih godina, kad se susrela s revolucijom u Iranu i drugim naftnim šokom ’89. godine imala inflaciju 15% i imala je službeni stav da se ne treba boriti protiv te inflacije, jer svaki postotak obaranje inflacije je značio žrtvovanje 4% rasta nacionalnog dohotka, naveo je Domazet.

Smatra da je rješenje za BiH da se podrže društveni slojevi koji su posebno pogođeni inflacijom.

Ja sam predlagao da se ljudima koji su u zoni apsolutnog siromaštva isplate neki dodaci koji neće biti oporezivi kao jednokratne intervencije. Tu su i mogućnost da se zamrznu porezi države na određenoj razini i da nisu u korelaciji s rastom cijena jer sada država profitira. Kako rastu cijene raste i PDV i praktično jedina koja je automatski osigurana da ima prihode je država, ističe Domazet.

Smatra da će cijene nastaviti rasti do kraja godine.

Naravno, moguć je scenarij da se cijene otprilike do sredine godine zadrže na ovoj razini ili nešto blaže rastu, a da od polovine godine počnu padati da bi se do kraja godine inflacija svela na dva do tri posto, ali za ove procjene niko ne može garantirati, naveo je Domazet gostujući u emisiji Rezime.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.