Jedna učenica osnovne škole umalo je poginula 10. prosinca na kružnom putu u Čačku (Srbija), gdje se zbog “izazova”, natjecanja koje djeca snimaju i potom stavljaju na društvene mreže, našla pred samim točkovima kamiona.
Ovu užasnu scenu prepričala je sugrađanka Slavica D. i apelirala na roditelje da obrate pažnju, piše “Telegraf”.
“Apeliram na roditelje da kontroliraju sadržaje koje njihova djeca gledaju i izazove koje provode sa svojim vršnjacima. Na kružnom putu, grupa đaka osnovno školskog uzrasta, jučer se natjecala tko će pretrčati ulicu dok kolona prolazi, tako da ih kamion ne zgazi. Scena je užasna, gdje je čovjek koji je vozio normalnom brzinom mogao nedužan usmrtiti djevojčicu. Prestravljen je stao dok se ona smijala”, napisala je Slavica D.
Užasnuta onim što je vidjela, ona je dodala da je “nedužan čovjek mogao uskratiti svoju obitelj svog prisustva”.
“Kako bi on dokazao da je nedužan, tko bi ga zaštitio, kako bi objasnio tim roditeljima da se dijete bacilo pred kamion dok su je vršnjaci podržavali u izazovu”, pita se ova žena.
Komentari koji su uslijedili također su zastrušujući i potvrđuju da je ovaj izazov zapravo masovan. Jedna žena je navela da su se njoj ispriječila djeca od svega 10-11 godina koja su radila sklekove nasred ceste.
“Bila sam svjedok sličnog. Prije možda dva-tri mjeseca vozila sam auto od Disa ka hotelu ‘Morava’. Dvojica dječaka su išla sredinom ulice, i dok sam se približavala jedan dječak je legao nasred ulice i počeo raditi sklekove. Možda su peti, šesti razred. Strašno za gledati dokle su djeca spremna da idu”, napisala je ona.
U drugom komentaru navedeno je da su dvije djevojčice, prvo jedna, pa druga, legle preko pješačkog prelaza i snimale se.
“Doduše, izabrale su slabo prometnu ulicu i čekale su da nema mnogo vozila, al bez obzira na to, djelovalo je suludo”, upozorava se u ovom komentaru.
Sociologinja Jelena Radović upozorava da mladi stalno pomjeraju granice kad je riječ o opasnim izazovima na društvenim mrežama, a da konstatno pomijeranje granica govori da granicu više i nemamo.
“Izgubila se granica između toga šta je igra, a šta je izazov. Igra ima potpuno drugu konotaciju. Igra bi bila da se natječu tko će koga više nasmijati, tko će ispričati duhovitiji vic… Međutim, tinejdžeri žele veću popularnost i na najrazličitije načine pomjeraju granice na negativnu stranu. Sve se svodi na to: koja je sljedeća opasnija stvar koju ćemo uraditi”, ističe Radović.
Kako objašnjava, roditelji trebaju biti upoznati s tim što se događa na društvenim mrežama da bi uopće mogli komunicirati s djecom o tome.
“Ne bi bilo loše da se angažiraju influenceri koji će govoriti da su te stvari pogrešne, kao što su to Nijemci uradili, da šalju dobre i kvalitetne poruke. Ipak su influenceri uzori mladima, a ako imate vojsku kvalitetnih uzora i idola, lošeg sadržaja će biti sve manje”, zaključuje Radović.