Mladoj majci iz BiH dnevno potrebno 30 doza krvi

“Molim vas, u ime moje supruge, da darujete krv” – iza ove objave, koja se danima vrti na društvenim mrežama, krije se dramatična bitka za život 30-godišnje Banjolučanke Dijane Milanović, mlade majke, koja je prije samo četiri tjedna bila zdrava, sretna i nasmijana.

Ne mogu vjerovati što se događa. Dijana je bila zdrava kao drijen. Zajedno smo osam godina, nikad se za to vrijeme nije ni nakašljala. A sada je na respiratoru, bez svijesti, priključena na ECMO uređaj, priča Dijanin 28-godišnji suprug Goran Milanović.

Prvi znaci bolesti

Prvi znaci bolesti pojavili su se 31. listopada. Milanovići su kod njezina brata slavili Svetog Luku kada se Dijana prvo požalila da joj je vruće, a potom da je jako umorna i iscrpljena.

Otišli smo kući, ranije nego što smo planirali, a kad smo pošli na spavanje, Dijana je rekla da ujutro neće na posao jer se ne osjeća dobro. Ali, sve je izgledalo kao obična prehlada ili gripa ili premorenost zbog obaveza, priča Goran Milanović za Srpskainfo.

Kaže da se njegova supruga tek nedavno vratila na posao nakon rodiljskog dopusta.

Krajem 2019. godine Milanovići su se, nakon dugogodišnje veze, vjenčali, a u studenome prošle godine Dijana je rodila lijepu i zdravu djevojčicu. Živjeli su u obiteljskoj kući na Starčevici i radovali se svakom novom danu. Zdravi, oboje zaposleni, kćerkica vesela i napredna. Ne može ljepše.

Dijana je završila gimnaziju i Ekonomski fakultet, zaposlena je, a ja sam privatni poduzetnik. Sve u svemu, sređen i sretan obiteljski život. Sve je bilo kao u bajci dok nas nije snašlo ovo zlo, kaže Goran.

Dodaje kako prvo nije ni pomislio da je Dijana oboljela od COVID-a, odnosno da je zaražena koronavirusom. I poslije, kada je test potvrdio da je pozitivna na koronavirus, vjerovao da će se njegova supruga za nekoliko dana izboriti s bolešću.

Kada je ostala u bolnici, samo sam joj mahnuo i rekao: “Ćao”. Nadao sam se da ćemo se vidjeti za dan-dva. Ali već sutradan završila je na intenzivnoj, priča Goran.

Nakon toga suprugu je vidio samo jednom, kroz staklenu pregradu. Bila je nepomična, bez svijesti, intubirana.

Bilo je to prošloga četvrtka. Kad sam zvao u bolnicu da se raspitam kako joj je, rekli su mi da odmah dođem, da potpišem suglasnost jer je moraju priključiti na ECMO uređaj. Rekli su mi da ima 30 do 40 posto izgleda da preživi, priča neutješni Dijanin suprug.

Pola sata kasnije, navodi on, Dijana je priključena na ECMO uređaj koji se naziva “umjetnim plućima” jer umjesto teško oštećenih pluća ubacuje kisik u krv.

Tada kreće i borba za krv jer su pacijentima na tom uređaju svakodnevno potrebni trombociti koji se izdvajaju iz krvi.

Mnogi su se odazvali našem pozivu. U samo dva radna dana krv je darovalo više od 200 ljudi, neke od njih ne poznajemo. Naravno, beskrajno smo im zahvalni. Bez njih bi Dijana bila izgubljena, kaže Goran.

I prije nego što je priključena na respirator, Dijana se mučila i borila za dah. O tome svjedoči SMS koji je poslala majci.

Pisala je svojoj majci da se guši, da se muči, da ne može izdržati, da će se ubiti. Napisala je: “Ne daj Bože, nikome ovakvih muka, priča Goran.

Nakon supruge i Goran se razbolio, ali kod njega koronavirus nije ostavio tako fatalne posljedice. Sve je pregurao kući, bolovao je samo sedam dana.

Čim se pridignuo, preuzeo je brigu o svojoj bebi koja je, dok je on bio bolestan, bila kod bake. Hrani je, presvlači, uspavljuje. Malena, kaže, često plače i traži mamu.

Još dok je bio u izolaciji, Goran je krenuo u potragu za lijekovima koji bi mogli pomoći njegovoj supruzi. Raspitivao se čak i za transplantaciju pluća, ali su mu liječnici iz jedne klinike u Beču, koja jedina u Europi radi takve operacije, rekli da je, kad je Dijana u pitanju, kasno za taj zahvat.

Razgovarao sam i s imunolozima, rekli su mi da ne postoji lijek koji bi joj naglo pojačao imunitet. Ostaje nam samo vjera i nada da će Dijana biti jača od bolesti. Znam da su neki pacijenti bili u istoj situaciji u kojoj je danas moja supruga i da su se izborili i ozdravili, kaže Goran Milanović.

Jedan od onih koji su ozdravili nakon teške i dramatične borbe s najtežim posljedicama korone mladi je političar iz Banje Luke Nikola Vukčević, inače 33-godišnjak.

Nikola je 52 dana bio na respiratoru i ECMO uređaju. Kad se već činilo da je bitka izgubljena, počeo se oporavljati. Pobjedo je COVID i nakon višemjesečnog oporavka vratio se svojoj obitelji i poslu. Sudjelovao je u brojnim humanitarnim akcijama, a nedavno se pridružio Dušku Tadiću u misiji prikupljanja novogodišnjih paketića za 5000 mališana.

I Nikola, kao i Dijana, ima malu kćer. U listopadu prošle godine, kada se razbolio, njegova mezimica imala je samo osam mjeseci.

Apel za pomoć

Znam za Nikolinu priču i ona nam daje nadu. Vjerujem da će i moja Dijana smoći snage da se, kao i Nikola, izbori s koronom i vrati našem djetetu. Živim za dan kada ćemo nas troje ponovno biti zajedno, kaže Goran.

Goran Milanović ponovno je pozvao sve ljude koji su zdravi i sposobni za to da daruju krv za njegovu suprugu. Napominje da krv mogu dati i osobe koje su preboljele koronu: ako su imale lakše simptome, a prošlo je mjesec dana od ozdravljenja, odnosno ako su prošla tri mjeseca nakon korone s težim simptomima.

Potrebno nam je oko 30 doza krvi dnevno. Budući da se iz krvi izdvajaju trombociti, krvna grupa davatelja nije bitna, objašnjava Goran te dodaje kako je posebno bitno da se dovoljne količine krvi osiguraju uoči vikenda jer vikendom ne radi Služba za transfuziju, a rok uporabe krvi je pet dana.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.