Carinica otkrila kako se nakon svake smjene dijeli mito: ‘Kad sam odbila prozvali su me Majkom Terezom‘

Kad se na YouTubeu pojavila snimka na kojoj se čuju dvije carinske službenice kako od putnika traže mito, na mom graničnom prijelazu svi su se čudili i zgražali i nazivali ih glupačama, mada se i kod nas događaju slične stvari – rekla je za Telegram osoba koja obavlja carinske poslove na jednom velikom graničnom prijelazu u Slavoniji.

Novinari Telegrama su s njom, pod uvjetom da ostane anonimna, razgovarali desetak dana nakon što je objavljen tekst o skandalu na graničnom prijelazu Slavonski Šamac. Tamo su dvije carinice, tražeći mito, nagovarale putnika da ode na obližnji bankomat, podigne novac i donese im ga. Naravno, ako ne želi da ga kazne za carinski prekršaj zbog kojega bi, uz visoku novčanu kaznu, još na granici morao čekati i nekoliko sati dok se ne ispiše prijava…

Službenica otkriva kako je zbog tog događaja u Područnom carinskom uredu Osijek, nadležnom i za granični prijelaz u Slavonskom Šamcu, nastala prilična frka. Pročelnik Berislav Leko i njegov zamjenik Hrvoje Čović užurbano su počeli s premještanjem carinika.

Odluka o tome da se carinike premiješta s jednog graničnog prijelaza na drugi postojala je i ranije, a cilj je trebao biti da se ne stvaraju povezane skupine koje bi mogle koruptivno djelovati.

– Znam od ranije kako su neki lili gorke suze kada su premješteni s Bajakova – rekla je za Telegram carinska službenica koja godinama radi na graničnim prijelazima. Otkriva i zašto je tako.

Kad je počela raditi na carini, otkriva, već prvu večer na kraju smjene pozvali su je na podjelu plijena. Bio je običaj da se novac skupljen na ”traci tri eura” međusobno dijeli kako bi svi bili podmićeni i o svemu šutjeli. Odbila je uzeti svoj dio, pa su je izolirali i podrugljivo nazivali Majka Tereza.

Kaže, kada je počela raditi čula je kako se u carinskom žargonu spominje ”traka tri eura”, koja je, veli ostala i do danas, samo se tarifa povećala, pa sada iznosi 10 eura. Toliko plaćaju vozači kamiona da bi manje čekali ili da bi im se progledalo kroz prste ako voze i robu koja nije deklarirana, a to mnogi čine. Uz redovni teret, prevoze PVC stolariju, kućanske aparate, kavu, cigarete, odjeću…

Objasnila je da “trake tri eura” nisu isto što i ”lomljenje ruku”, pod kojim se podrazumijeva otvoreno traženje mita, već da se radi o malim darovima vozača koji su zadovoljni kad carinici brže rade svoj posao, kada ne idu na pauzu, pa su čekanja na granici kraća. Skupi se tako u jednoj smjeni i do 150 eura.

Jedan kolega, kaže, rekao je kako se osjeća jadno kada na kraju smjene primi dio tako skupljenog novca, ali, kaže, bijesan je što su plaće carinika bijedne, a djeci valja kupiti patike, mobitel ili neki drugu stvar za koju se teško može odvojiti od plaće.

Telegram navodi i da posjeduje pisma koja je 16. rujna ove godine pročelniku i pomoćniku Područnog carinskog ureda u Osijeku u ime Sindikata državnih službenika i namještenika uputio povjerenik Mijo Adamčević. On, naravno, ne odobrava traženje mita kao kompenzaciju za male plaće carinika, ali za loše stanje u službi odgovornim drži i nadređene šefove.

– Reći ćete plaća carinika je velika, a ja ću vam reći da je ona smiješna u odnosu na ono što oni rade i kako trebaju biti nagrađeni za taj rad. Pogledajte službe za čistoću po gradovima. Pogledajte kolike su im božićnice i regresi, kolike su im otpremnine. Pogledajte da li u Hrvatskim šumama uplaćuju zaposlenicima određene iznose mjesečno u treći mirovinski stup – piše sindikalni povjerenik Adamčević svojim neposrednim šefovima.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.