U Ljubuškom i Herceg Novom su održani projekti upoznavanja novih turističkih proizvoda Hercegovine i Crne Gore, pod nazivima “Srednjovjekovne utvrde u Hercegovini”, te “Putovi povijesti: Austrougarske tvrđave”
U sklopu projekta kojeg financira EU, od 13. do 16., te od 20. do 23. rujna organizirane su tzv. FAM ture za sve zainteresirane novinare, putopisne blogere, influencere iz oblasti turizma i putovanja, kao i predstavnike turističkih agencija.
Sudionicima su predstavljeni i najnoviji trendovi i tehnike interpretativnog turističkog vođenja, u cilju poboljšanja kvaliteta doživljaja i iskustava destinacije.
Proizvod “Srednjovjekovne utvrde u Hercegovini” namijenjen je domaćim i stranim zaljubljenicima u kulturno-povijesnu i prirodnu baštinu, zaljubljenicima u aktivni turizam, ali i ljubiteljima bogate eno gastro ponude.
Za njih su na području Hercegovine formirane dvije tematske staze koje povezuju srednjovjekovne utvrde: Tvrđava herceg Stjepana Kosače u Ljubuškom, Stari grad Kruševac u Širokom Brijegu, Stari grad Blagaj u Blagaju i Stari grad Vidoški u Stocu.
Dok se, drugim proizvodom “Putovi povijesti: Austrougarske tvrđave” interpretira europska kulturna i vojna baština, dijelovi obrambenog sistema pogranične tvrđave pored nekadašnje južne austrougarske granice s Kraljevinom Crnom Gorom u Boki i Trebinju, a namijenjen je domaćim i inozemnim posjetiteljima, zaljubljenicima vojnih tema i povijesti, te rekreativcima u prirodi.
FAM ture u Hercegovini su organizirali grad Ljubuški i JU Razvojna agencija ŽZH-HERAG sa sjedištem u Posušju, a u Crnoj Gori Centar za inicijative iz oblasti održivog turizma (CSTI) Podgorica i Nacionalna turistička organizacija Crne Gore.
Vidljivost zajedničkog proizvoda marketinški će biti ojačana zajedničkom turističkom brošurom, web stranicom (fort-net.org) i mobilnom aplikacijom.
Ukupna vrijednost projekta iznosi 470.079,65 eura, od čega Europska unija financira 399.556,55 eura. Projekt provodi Grad Ljubuški, u partnerstvu s Javnom ustanovom razvojne agencije Županije Zapadnohercegovačke (HERAG), Centrom za inicijative iz područja održivog turizma (CSTI) iz Podgorice i Nacionalnom turističkom organizacijom Crne Gore (NTOCG).