Trenutno je u Mostaru 14 osoba oboljelih od ospica zbog čega je Zavod za javno zdravstvo HNŽ donio i ‘Mjere za sprječavanje širenja virusa morbila u vrtićima’, kojih se roditelji, te oni zaposleni u vrtićima, trebaju držati.
Iz Zavoda za javno zdravstvo su na sastanku koji je, u petak 24. svibnja, održan s predstavicima Vlade HNŽ i zdravstvenih ustanova, predložili i da se zbog ovih brojki proglasi službeno stanje epidemije, no iz Vlade HNŽ su to odbili. Naime, po pravilima Svjetske zdravstvene organizacije potreban je broj od 18 oboljelih kako bi se službeno proglasilo stanje epidemije.
Djeca koja nisu cjepljena ne trebaju dolaziti u vrtić
Od 14 oboljeli, dvije su medicinske sestre zaposlene u ‘KB dr. Safet Mujić ‘, te su one trenutno hospitalizirane.
U ‘Mjerama za sprječavanje širenja virusa morbila u vrtićima’ , kojih se roditelji, te oni zaposleni u vrtićima, trebaju držati, istaknuto je, između ostalog, da djeca koja nisu cijepljena ne trebaju dolaziti u vrtić.
”Dobili smo naputak od Zavoda za javno zdravstvo HNŽ o mjerama koje i mi trebamo poduzeti, a to su između ostalog da još jednom provjerimo dokumentaciju djece o cijepljenju i da djeca koja nisu cijepljena budu poslana u Cijepni centar, a u međuvremenu da ne dolaze u vrtić. To je odluka zdravstva i mi to provodimo, a to što pojedini roditelji negiraju odluke i pravilnik ministarstva zdravstva mi na to ne možemo utjecati”, rekla je za Bljesak.info Danijela Kegelj, ravnateljica Ustanove Dječji vrtići Mostar.
Cijepni centar u pripravnosti
Kegelj je istaknula kako, od oko 470 djece koja trenutno borave u njihovim vrtićkim jedinicama, njih oko 100 nema uredan cjepni status, no da to nije razlog za podizanje bilo kakve panike od strane roditelja.
U Domu zdravlja Mostar su nam potvrdili ove navode te ističu su u Cijepnom centru u pripravnosti i spremni su za poduzeti uobičajene mjere koje se provode u ovakvim situacijama. Ističu kako se u posljednjih godinu dana, u njihovom Cijepnom centru, što se tiče broja cijepljenje djece stanje generalno popravlja.
”Svake zime to bude u opadanju jer roditelji čekaju da prođu viroze i sezona gripe da bi se djeci podignuo imunitet, no ono što mogu potvrditi jeste da se kod nas drastično povećava broj roditelja koji dolaze cijepiti djecu”, govori za Bljesak.info Ines Popovac, glasnogovornica Doma zdravlja Mostar.
Popovac naglašava kako su roditelji koji ne cijepe djecu svima generalni problem i nažalost uzrok svega ovoga, zbog čeka i Dom zdravlja Mostar sustavno radi na planu komunikacije i sudjeluje u brojnim projektima kojim nastoje animirati roditelje koji ne žele cijepiti djecu.