U svom tekstu Večernji list je izdvojio općine Posušje i Žepče te Grad Čapljinu kao predvodnike ostanka i opstanka mladih.
Imati pristup najsuvremenijim strojevima i alatima za prakticiranje znanja stečenoga tijekom srednjoškolskog obrazovanja, upoznavanje s tehnologijama koje pokreću novu industrijsku revoluciju, kao i usvajanje svih potrebnih znanja koja će omogućiti brži i lakši pronalazak posla nakon školovanja misao je vodilja Općine Posušje koja već neko vrijeme, zajedno s partnerima, aktivno radi na obuci kadrova za ona zanimanja koja su tražena, piše Večernji list BiH.
Tehnološki park u Posušju već je poprimio obrise regionalno značajne priče koja otvara nove perspektive mladim ljudima za stjecanje nužnog znanja, ali i nešto starijima za prekvalifikacije za ona zanimanja koja su tražena.
Načelnik Posušja Ante Begić nedavno je za Večernji list potvrdio kako je Općina aktivni sudionik u procesu praćenja tržišta rada po pitanju kadrova te sa svojim partnerima formira obuku za zanimanja koja su tražena.
Uvođenje novih smjerova ustaljena je praksa u srednjoškolskom obrazovanju, a kroz Tehnološki park ista mogućnost ponuđena je i nešto starijima kroz program prekvalifikacije. Također se svake godine stipendiraju i studenti za deficitarna zvanja kao svojevrstan poticaj za povratak nakon školovanja u Posušje, objasnio je Begić.
Posebno je važno što se u Posušju, u suradnji sa Srednjom strukovnom školom, obavlja praksa za CNC operatera.
Upriličena je i prezentacija gospodarstvenicima o tome kako je u logističkom parku na postojećim strojevima moguća izrada i rezervnih dijelova za skupocjene strojeve u proizvodnim pogonima. U rad i obuku uključeno je i Sveučilište u Mostaru, što pruža dodatnu vjerodostojnost Tehnološkom parku. Uz Posušje, niz je i drugih lokalnih zajednica koje provode hvalevrijedne projekte usmjerene prema zadržavanju mladih.
Grad Čapljina provodi projekt subvencioniranja kupnje stanova za mlade. Nedavno je upriličeno svečano potpisivanje drugog ciklusa prijava, a pravo na subvenciju za stambenu nekretninu ostvarilo je 42 mladih i mladih obitelji. U kontekstu obrazovanja vrijedi istaknuti dodjelu novčanih potpora studentima, s posebnim naglaskom na studije za deficitarna zanimanja.
Žepče se također može pohvaliti dobrim odnosom prema mladima. U kontekstu stambenog zbrinjavanja mladih, nakon isplata u svibnju, krajem lipnja 2021. općinski načelnik Mato Zovko primio je posljednje korisnike koji su ostvarili pravo na novčanu pomoć po ovom javnom pozivu.
Za posljednje skupine korisnika uručene su odluke kao oblik pomoći za kupnju kuća i stanova. Time je okončana dodjela sredstava po ovom javnom pozivu.
Općina Žepče je u dvije godine isplatila ukupno 315.500 KM za stambeno zbrinjavanje mladih, a dodjela nepovratnih sredstava za cilj ima zaustavljanje odlaska mladih i pomoć onima koji žele graditi i živjeti u Žepču, poručio je načelnik Zovk za Večernji list.
Kada je riječ o Omladinskoj banci, u travnju su potpisani ugovori o dodjeli i korištenju bespovratnih novčanih sredstava s predstavnicima neformalnih skupina za osam projekata i jedan mikrobiznis, dok su u lipnju potpisani ugovori o dodjeli i korištenju bespovratnih novčanih sredstava Omladinske banke Žepče s predstavnicima neformalnih skupina za tri projekta i jedan mikrobiznis.
Aktivnosti koje provode pojedine općine i gradovi trebale bi biti smjer i drugim lokalnim zajednicama kada je riječ o odnosu prema mladima, a ulaganjem u znanje, ali i ideje stvaraju se ključne pretpostavke za održivi razvoj.