Ovo se odnosi na Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Sjevernu Makedoniju i Srbiju.
To je definirano Sporazumom o sniženju cijena usluga u javnim mobilnim komunikacijskim mrežama u regiji Zapadnog Balkana kojeg su zemlje Zapadnog Balkana potpisale na digitalnom samitu u travnju 2019. godine u Beogradu, a koji je stupio na snagu 1. srpnja 2019. godine.
Uvođenjem pravila “u romingu kao u domaćem prometu” korisnici će plaćati usluge u skladu sa tarifnim paketom/opcijom koju su ugovorili sa svojim operaterom za domaći promet, odnosno neće plaćati dodatne naknade kada putuju unutar regije Zapadnog Balkana.
Promet koji se ostvari unutar regije Zapadnog Balkana (pozivi, SMS poruke, mobilni internet) će biti naplaćen ili oduzet od bonusa uključenog u tarifni paket na isti način kao da je korisnik kod kuće. Za korisnika će biti isto da li koristi mobilni telefon dok putuje unutar regije Zapadnog Balkana ili ga koristi u Bosni i Hercegovini, rečeno je iz RAK-a.
U skladu sa Pravilom o primjeni politike primjerenog korištenja i procjeni održivosti ukidanja dodatnih naknada za regulisane maloprodajne usluge rominga i Odlukom o cijenama usluga rominga u javnim mobilnim komunikacijskim mrežama u regionu Zapadnog Balkana, operateri su izvršili izmjene i dopune cjenovnika, te kreirali dokument Uvjeti korištenja roming usluga u regiji Zapadnog Balkana, u kojem su precizno definirani uvjeti i cijene korištenja roming usluga u regiji Zapadnog Balkana, a koji su dostupni na web stranicama operatera.
Primjenom nove politike rominga u regiji Zapadnog Balkana doći će do značajnog unaprjeđenja ukupne pozicije sektora telekomunikacija u BiH, čime će praktično biti u potpunosti primjenjena Uredba Komisije EU iz 2016. godine, kojom se osigurava politika pravilne upotrebe usluga rominga u članicama Unije, te će primjenom europskog principa “rominga kao kod kuće” biti značajno olakšana komunikacija i poslovanje sa zemljama u regije.