Direktor ima plaću 5400 KM, a onda je dobio i 26 894 marke bonusa

Vildan Hajić, direktor Šumsko-gospodarskog društva (ŠPD) “Srednjobosanske šume”, ima mjesečnu plaću u iznosu od 5.400 KM. Ovo poduzeće je u državnom vlasništvu i nalazi se u Donjem Vakufu, u srednjoj Bosni. Pored redovne plaće, Hajić je u 2019. godini primio bonus u iznosu od 26.894 KM, piše Radio Slobodna Europa.

U izvještaju Ureda za reviziju institucija Federacije BiH, koji je nedavno objavljen, navedeno je kako je Nadzorni odbor poduzeća to ocijenio kao ‘nagradu za uspješno poslovanje u prethodnoj godini’.

Hajić ne vidi ništa sporno u visini svoje plaće i ostalih isplaćenih naknada, te kaže za Radio Slobodna Europa (RSE) da su sve odluke donesene u skladu sa zakonom.

-Ništa nije bilo nezakonito i sve odluke su donesene od nadležnih tijela. Jasno se vidi da je Nadzorni odbor jedini koji može donijeti bilo kakvu odluku. Ukoliko pogledate one koji dobijaju i 200 000 mjesečno, u farmaciji i slično – kazao je Hajić.

On ističe kako je od 2016. godine, kada je preuzeo rukovodeću poziciju, izmirio nagomilane obveze Društva u iznosu od 20 milijuna KM.

-Otkako sam ja direktor, Društvo ima u prosjeku od tri do pet milijuna maraka godišnje dobiti. S tom dobiti smo pokrili 20 milijuna obveza nagomilanih od osnivanja 2004. godine, do 2016. godine. Sve smo to izmirili, podigli prosjek plaće za duplo, investirali 15 milijuna maraka. Dajte da jednom konačno počnemo pričati pozitivnu priču, iako i grešaka vjerovatno ima i mi se trudimo da to popravimo – dodao je.

U revizorskom izvještaju navedeno je, uz ostalo, da je direktoru ŠPD “Srednjobosanske šume” u 2019. godini, odlukom Nadzornog odbora, odobreno 5.800 KM za financiranje troškova postidplomskog studija, obrane magistaskog rada i sudjelovanja na znanstveno-stručnom skupu.

-Ne možemo potvrditi opravdanost isplata na ime troškova magistarskog rada, budući da sistematizacijom Društva nije propisano da direktor treba posjedovati diplomu magistra – navedeno je u izvještaju.

Revizori su Društvu dali “mišljenje s rezervom”, uz preporuku da uočeni propusti i nedostaci budu otklonjeni.

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.