Iako se nadležni pozivaju na postupno poboljšanje epidemiološke situacije posljednjih dana, ipak većina strahuje kako će korona virus ponašati kada se sudari s virusom gripe. No, izostaje pravovremena reakcija, ako uzmemo u obzir da cjepivo još nije dostupno u Bosni i Hercegovini. S druge strane, većina građana kaže kako se neće cijepiti.
U jeku pandemije korona virusa, zdravstvene institucije pred novim su izazovom. Osigurati dovoljne količine cjepiva protiv sezonskog gripa.
Građani u dilemi – cijepiti se ili ne.
Većina ne planira cijepljenje.
Cijepljenje u susjednoj Srbiji počela je prije četiri dana, zainteresirani u BiH na cijepljenje će čekati još mjesec. Naručenih 75.000 biće raspoređene, jedna trećina RS-u, a dvije FBiH. Dio će se naći i u slobodnoj prodaji.
“Mi možemo govoriti da smo ove godine naručili sedamdeset posto više vakcina nego prošle godine. Moramo biti svjesni da je vakcina za gripu neobavezna vakcina, kupovati vakcine, a da u velikoj mjeri ne budu primijenjene nema smisla”, zaključuje Goran Čerkez, Ministarstva zdravstva FBiH.
Plan je i nabavka testova koji su u mogućnosti diferencirati grip od korona virusa. Njime bi se testirali samo oni slučajevi kod kojih doktori imaju dilemu. Epidemiolozi se nadaju malom broju takvih slučajeva.
“Sve ove mjere kojih se pridržavamo – nošenje maske, držanje distance, pranje ruku, provjetravanje su iste preventivne mjere koje su učinkovite kada je riječ o gripi. Čile, Južnoafrička Republika, Australija – to su sve zemlje kod kojih je zabilježena mala aktivnost gripe”, otkriva Sanjin Musa, epidemiolog.
Ciljne grupe su i ovaj put starija populacija, kronični bolesnici, zdravstveni radnici, a cilj je između ostalog izbjeći mogućnost duplog zaražavanja, gripom i korona virusom, piše N1.