HNŽ: Roditelji ne žele online nastavu, uputili šest zahtjeva nadležnim institucijama

Kako su na današnjoj konferenciji za medije istaknuli, Udruga roditelja Naša djeca 2014 se kontinuirano od završetka školske godine zalaže za poticanje nadležnih za organiziranje nastave u novoj školskoj godini po modelu kvalitetnog i dostupnog obrazovanja za sve učenike. U tom smislu kažu kako su odaslali brojne dopise i upite Ministarstvu obrazovanja, nauke, kulture i sporta HNŽ kako bi dobili potrebne informacije i blagovremeno pripremili djecu na uvjete odvijanja nastave, te navode kako se nadležno ministarstvo služilo isključivo instrumentom šutnje.

”Nakon 3 mjeseca neaktivnosti i zanemarivanja zabrinutosti roditelja zbog daljeg školovanja naše djece ministar je 27.8. 2020. godine izdao instrukcije školama sukladno preporukama kriznih stožera. Ovim instrukcijama nije na zadovoljavajući način definirano postupanje s djecom u okolnostima koje se mogu očekivati tijekom odvijanja nastave.

Stoga, s ciljem boljeg i jasnijeg definiranja mjera koje će vrijediti u izvanrednim okolnostima pandemije Udruga roditelja Naša djeca 2014 zahtjeva sljedeće:

  1. Očitovanje epidemiologa o okolnostima pod kojima se provodi samoizolacija učenika, s posebnim naglaskom na uvjete koji iziskuju testiranje na virus,
  2. Očitovanje obiteljskog liječnika o simptomima zbog kojih se dijete treba podvrgnuti liječničkom pregledu te zbog kojih dijete treba opravdano izostati s nastave,
  3. Izricanje mjere samoizolacije samo zaraženom djetetu, a ne svim učenicima u grupi, odnosno razredu,
  4. Poštivanje, bez izuzetka, instrukcije vezane za osiguranje propisanih higijenskih uvjeta u školama,
  5. Dostavljanje podataka iz evidencije škola o broju zaprimljenih izjava roditelja koji žele da njihova djeca pohađaju nastavu na daljinu,
  6. Nastavu na daljinu organizirati isključivo u uvjetima opće karantene, u skladu s rezultatima Peticije za povratak djece u školske klupe provedene među roditeljima u kolovozu 2020. godine.

Nakon objavljenih Instrukcija Ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta HNŽ-a Udruga je, radi njihovog boljeg pojašnjenja, uputila Javni poziv za sastanak predstavnicima relevantnih institucija i organizacija na području HNŽ-a. Jedino je Krizni stožer Ministarstva zdravstva, rada i socijalne skrbi HNŽ-a iskazao spremnost za razgovor, te će se tim povodom uskoro održati sastanak kojeg ćemo blagovremeno najaviti.”

Borislava Šarić, dr. med. specijalista anestezije, reanimacije i intenzivnog liječenja na pitanje što misle o odgađanju školske godine s obzirom na brojke kazala je: ”Mislim da je krajnje vrijeme da se prestanemo fiksirati na brojeve. Prva stvar, svi smo toliko fiksirali na brojeve da smo počeli živjeti u strahu. Ja smatram da školu ne treba zaustaviti, ali obzirom na okolnosti do kojih su nas doveli, a doveli su nas pet do dvanaest da polazimo s djecom u školu dok masa stvari nije riješena, onda možemo razmotriti i tu opciju”.
Na pitanje što bi bile preporuke roditelja s obzirom na to da svaka škola bira svoj način i da nemamo jedinstven stav, kazala je: ”Da vam budem iskrena, kad sam vidjela raspored trebalo mi je 20 minuta i papir i olovka da vidim tko ide kada, gdje i na koji ulaz ulazi. Smatram da smo mogli napraviti puno bolje da smo se ranije organizirali i da smo ranije bili raspoloženi na dijalog. Mislim kako još uvijek imamo vremena za dijalog. Naglasak na što stavljam su epidemiološke odredbe koje je dobila svaka škola.

Odredba glasi da ukoliko je jedan učenik pozitivan, kompletan razred ide u samoizolaciju. Mislim da bi kolege trebale razmisliti o promjeni toga, jer to znači da ćemo u vrlo kratkom roku završiti na platformi i on-line nastavi. Time povećavaju opterećenje na obiteljsku, na zdravstveni sustav, a samim time i na zavod koji će biti u trošku jer će određeni broj roditelja morati na bolovanje jer neće imati gdje ostaviti dijete uzrasta 6, 7 i 8 godina. Obiteljski liječnici još uvijek nemaju šifru pod kojom bi te roditelje slali na bolovanje te su ti roditelji u pat poziciji”.

”Smatram da imaju opciju da u samoizolaciju ide samo pozitivan učenik, eventualno u razvoju simptoma da ide i drugi učenik ukoliko razvije simptome. A ako se baš toliko bojimo toga, onda ćemo se pridržavati preporuka SZO koja kaže: udaljenost od metar i po i maska na licu oba sugovornika smatra se zaštićenim kontaktom. Ja kao roditelj ću radije pristati na opciju da mojih četvero djece nosi masku 2, 3 ili 5 sati radije nego da ide u izolaciju” naglasila je dr.med. Šarić.

Jurica Milinković član upravnog odbora udruge na pitanje ako dođe do on-line nastave tko će to financirati odgovorio je: ”Kao i sve dosadašnje mjere tiču se izravno nas roditelja i naše sposobnosti da se snađemo i improviziramo te da osiguramo djeci adekvatne uvjete za nastavu. Proljetos smo dali svoj maksimum, nitko nas nije upitao kako je to sve prošlo s naše strane. Mnogo djece nije moglo uopće pristupiti toj on-line nastavi.”.

Iz Udruge su poručili kako će ovih dana predložiti termin za sljedeći tjedan za sastanak s predstavnicima relevantnih institucija i organizacija na području HNŽ-a

Komentiraj!

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu od spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.