Prema Katekizmu Katoličke Crkve simboli Duha Svetoga jesu: voda, pomazanje uljem, pečat, oganj, oblak i svjetlo, ruka i prst, golubica i vjetar. U svemu ih ima deset (10), kao Deset zapovijedi Božjih.
Voda u sakramentu krštenja označuje djelovanje Duha Svetoga: “kršteni u jednom Duhu”, mi smo “jednim Duhom” i “napojeni” (1 Kor 12,13). Duh je i osobno živa voda koja iz raspetog Krista provire kao iz vlastitoga vrela, te kroz nas struji u život vječni.
Pomazanje uljem je znak potvrde i zbiva se u sakramentu krštenja, čime se govori da Duh Sveti silazi na krštenika. Krist, Mesija znači “Pomazanik” Duhom Božjim.
Pečat (sphragis – sfragis) i pomazanje su vrlo slični i bliski po sadržaju. Upravo je Krist onaj “kojega je Bog opečatio” (Iv 6,27), a u Njemu Otac i nas označuje svojim pečatom, tj. mazanjem svetim uljem. Budući da označuje neizbrisiv učinak pomazanja Duha Svetoga u sakramentima krštenja, potvrde i svećeničkoga reda, slika pečata u nekim se teološkim predajama upotrebljava da se izrazi neizbrisivi biljeg (sfragis, karakter) utisnut tim trima sakramentima, koji se stoga ne mogu ponoviti, dok su ostali sakramenti ponovljivi tijekom života: ispovijed, sveta Pričest, bolesničko pomazanje, ženidba s određenim uvjetima.
Oganj. Dok voda označuje rođenje i plodnost života što ga daruje Duh Sveti, oganj je znak preobrazujuće energije djelâ Duha Svetoga. Na duhovsko jutro Duh Sveti na učenike silazi u obliku plamenih jezika i ispunja ih (Dj 2,3-4).
Oblak i svjetlo. Ta su dva simbola nerazdvojiva u očitovanju Duha Svetoga. Duh silazi na Djevicu Mariju i osjenjuje ju da bi Isusa začela i rodila. Na brdu Preobraženja on dolazi u oblaku i osjenjuje Isusa, zatim Mojsija i Iliju, te Petra, Jakova i Ivana; i “iz oblaka” doprije glas: “Ovo je Sin moj, Izabranik moj! Njega slušajte!” (Lk 9,34-35). On je konačno oblak koji na dan uzašašća ote Isusa očima učenika i koji će ga objaviti kao Sina Čovječjega na dan njegova ponovnog dolaska u slavi.Ruka. Polažući ruke Isus ozdravlja bolesnike i blagoslivlje djecu. U njegovo će ime apostoli činiti to isto. I dalje, Duh Sveti se daje polaganjem apostolskih ruku. Poslanica Hebrejima spominje polaganje ruku među “temeljnim člancima” svoga učenja. Taj znak svemoćnog izljeva Duha Svetoga Crkva je sačuvala u svojim sakramentalnim epiklezama – zazivima Duha Svetoga.
Ruka i prst. Isus “đavle izgoni prstom Božjim” (Lk 11,20). Ako je zakon Božji bio napisan na kamenim pločama “prstom Božjim” (Izl 31,18), “pismo Kristovo”, povjereno brizi apostola, “napisano je Duhom Boga živoga, ne na pločama kamenim, nego na pločama od mesa, u srcima” (2 Kor 3,3). U himnu “O dođi, Stvorče Duše svet” zaziva se Duha Svetoga kao “prst desne Očeve”.
Golubica. Na svršetku potopa (čiji simbolizam znači krštenje), Noa je ispustio golubicu koja se vraća sa svježom maslinovom grančicom u kljunu, što je znakom da je zemlja ponovno pogodna za stanovanje. Kad Krist izlazi iz vode krštenja, Duh Sveti u obliku golubice silazi na nj i na njemu ostaje. Tako Duh Sveti silazi i ostaje u očišćenu srcu krštenika.
Vjetar. Duh Sveti uspoređen je s “vjetrom koji puše, gdje hoće“ (Iv 3,8).
Simbol je svaka pojava ili fenomen kojemu je društvo sa svim svojim kulturološkim načinima pripisalo neko značenje, te je to sustav suobraćanja što ga koriste samo ljudi. Simbol je riječ ili izraz sa širim značenja, primjerice srce kao ljudski organ u simbolskom smislu predstavlja ljubav i sve pojmove koji su povezani s ljubavlju, kao što su milosrđe, dobrota, nježnost.
Zaziv Duha Svetoga
O dođi, Stvorče Duše Svet, pohodi duše vjernika,
poteci višnjom milosti u grudi štono stvori ih.
Ti nazivaš se Tješitelj, blagodat Boga svevišnjeg,
studenac živi, ljubav, plam i pomazanje duhovno.
Darova sedam razdaješ, ti, prste desne Očeve,
od vječnog Oca obećan, ti puniš usta besjedom.
Zapali svjetlo u srcu, zadahni dušu ljubavlju,
u nemoćima tjelesnim potkrepljuj nas bez prestanka.
Dušmana od nas otjeraj i postojani mir nam daj,
ispred nas idi vodi nas, da svakog zla se klonimo.
Daj Oca da upoznamo i Krista sina njegova,
i u te Duha njihova da vjerujemo sveudilj.
Sva slava Ocu vječnomu i uskrslomu Sinu mu,
sa tješiteljem Presvetim nek bude sad i uvijek. Amen.
Priredio don Ilija Drmić